هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 4020

نوسان خلق

‍ 📣📣همه چیز درباره ی نوسان خلق📣📣

🔹نوسان_خلق به معنای تغییر برجسته در هیجان و خلق است. همه ی اشخاص در طول زندگی نوسان_خلق را تجربه می کنند، در حقیقیت نوسان های ساده و کوچک در خلق بخشی از زندگی عادی و طبیعی افراد است.

🔹 با این وجود نوسان_خلق در برخی افراد به حدی شدید، سریع و جدی است که عملکرد روزمره ی آن ها مختل می شود.

🔺اختلال_دوقطبی نمونه ی بسیار خوبی از نوسان خلق است. به این معنا که خلق فرد به طور متناوب بین دو حالت افسرده و مانیا(سرخوشی) در رفت و برگشت است.

🔹اگر نوسان_خلق برای مدت زمانی بیش از چند هفته ادامه داشته باشد و شدت آن به گونه ای باشد که پروابط_بین فردی و کار شخص را مختل کند، نیازمند توجه جدی و مراجعه به متخصص می باشد.

🔹 کمک پزشک_متخصص می تواند منجر به فهمیدن علت پشت پرده ی این نوسانات و استفاده ار بهترین درمان ممکن بشود.

‼️در حقیقت نوسان_خلق مشکلی نیست که به خودی خود حل شود و با گذشت زمان، به مرور وخیم تر خواهد شد.

🌀اما گاهی اوقات این نوسان_خلق علت های ساده تری دارد که نگران کننده نیستند.

🌀به عنوان مثال مصرف برخی داروها  و مواد_غذایی می توانند موجب بروز علائم نوسان_خلق شوند.

✅بهترین کار آن است که بعد از تجربه ی نوسان_خلق ، فعالیت هایی که در  ساعات و روزهای گذشته انجام داده اید مرور کنید و برای مدتی تمام این موارد را یادداشت کنید تا بتوانید عوامل_موثر در ایجاد نوسان_خلق را
شناسایی کنید.

‼️اما اگر با وجود رعایت این موارد موفق به کشف عامل خاصی نشدید و شدت نوسانات به گونه ای بود که در زندگی اجتماعی و شغلی شما اختلال ایجاد می کرد، حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

#دکتر_نینا_سلامت_بخش
#روان_پزشک_زوج_درمانگر
#روان_درمانگر
#مشاوره_پیش_از_ازدواج
#گروه_روانپزشک_ویان
#مطب_دکتر_سامرند_سلیمی
@vianclinics

مهارت های زندگی زناشویی ( 👈 مهارت تفریح کردن 👉 )

👈 تفریح، نیازی است که می توان آن را به تنهایی یا در کنار دیگران ارضا کرد. این نیاز را می توان به شیوه های گوناگون، در مکان های مختلف و در هر ساعتی از شبانه روز ارضا نمود
 
👈 نیاز به تفریح، در ژن تمام موجودات وجود دارد. برای تمامی موجودات، تفریح و بازی روشی برای یادگیری است. هر قدر موجودی پیشرفته تر باشد طول دوره یادگیری و مدت زمان بازی او بیشتر است. ما انسانها در سراسر عمر بازی می کنیم.
 
👈 یکی از تکنیک های عملی موثر که همسران می توانند برای بهبود زندگی زناشویی خود انجام دهند این است که سعی کنند در کنار یکدیگر بیشتر تفریح کنند.
 
👈 تفریح و خوش گذراندن، حتما مستلزم داشتن رابطه جنسی، پول، تلاش زیاد یا سلامتی کامل نیست؛ فقط لازم است همان کارهایی را انجام دهید که قبل از ازدواج یا در ابتدای ازدواج چندین بار انجام داده اید.  همچنین می توانید برای شادی بیشتر خود، فعالیت های جدیدی پیدا کنید که بتوانید در هر زمانی یک جور تفریح در کنار همسر خود حتی در وضعیت حداقل امکانات و بدون نیاز به فراهم آوردن شرایط پیچیده باهم داشته باشید. به طور مثال داشتن یک عصرانه خوب در کنار همسر و فرزندان، دیدن یک فیلم یا دنبال کردن یک سریال شبها در کنار هم و ...
 
👈 تفریح، نیروی ماندگار عظیمی است. گرایش به رابطه جنسی و حتی عشق در طول زندگی کم رنگ می شود، اما تفریح و شادی همیشه تازه می ماند و برخلاف رابطه جنسی، تفریح همیشه جهت تازه ای به خود می گیرد و تقریبا هیچ محدودیتی برای شاد زیستن وجود ندارد.
 
👈 از طرف دیگر مشاهده می شود افرادی که در زندگی به شیوه های گوناگون لذت می برند، در زندگی مشترک ممکن است شادکامی بسیار کمی را تجربه کنند.
 
👈 دکتر ویلیام گلسر، بزرگ ترین مانع رضایت مندی و شادکامی در روابط زناشویی را به کار گیری انتقاد، سرزنش، شکوه_کردن و غر_زدن بیان می کند. او معتقد است رفتارهای_کنترل_گرانه همسران در زندگی زناشویی مانع بزرگی برای شاد زیستن آن ها در کنار یکدیگر است.
 
👈 اگر زوج ها سعی کنند در کنار یکدیگر شاد باشند، به محض شروع این کار، انجام کنترل گری در آن ها کاهش پیدا می کند و امکان خوشی بیشتری فراهم می آید. خوشی از فعالیت هایی است که در زندگی مشترک قطعا برای هر دو طرف رضایت بخش است و به تدریج باعث یادگیری و جایگزینی رفتارهای لذت بخش و رضایت آور بجای رفتارهای کنترل گرانه می شود.
 
دکتر زینب صائمی
روان پزشک
مشاور پیش از ازدواج و زوج درمانگر 
@vianclinics
 
 
 
دکتر زینب صائمی
نویسنده: دکتر زینب صائمی
روانپزشک، زوج درمانگر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر زینب صائمی

مهارت های زندگی زناشویی ( 👈 مهارت مذاکره 👉 )

👈 بطور کلی مذاکره نوع خاصی از ارتباط است و یک مهارت محسوب می شود.
 
👈  اگر از راهبردهای ذکر شده در این مبحث تبعیت کنید، میتوانید در ارتباط خود یک مذاکره کننده منصف و موثر باشید و قادر خواهید بود اغلب اوقات بدون فریب همسرتان به خواسته های خود برسید.
 
👈 بهترین زمان برای یادگیری مذاکره زمانی است که اختلافات شما زیاد بالا نگرفته است.
 
👈 مذاکره ، مهارت ارتباطی مهم و ارزشمندی است که بهتر است در کنار آموزش مهارت های عمومی در زمینه جرات_ورزی ، گوش_دادن_فعال و همدلی آموزش داده شود.
 
 
🔴🔴🔴 اصول مذاکره_خوب :
 
👈 ۱. تعارض اجتناب ناپذیر است. همه زوج ها هر چند وقت یکبار ، باهم دعوا می کنند. به وجود آمدن تعارض ، به این معنا نیست که رابطه دچار مشکل است.
 
👈 ۲. هیچ وقت فحش ندهید، تهدید نکنید، عصبانی نشوید و غیره . در قسمت مهارت های زندگی زناشویی بخش مهارت ارتباط شفاف را بیان نمودیم و  نیز در زمینه اجتناب از راه کار های ناکار آمد پرداختیم.
 
👈 ۳. مذاکره شامل دو طرف قانونی است که علایق متضادی دارند. همه تعارضات و بحث ها به مذاکره نیاز ندارند. مذاکره را در تعارضاتی که واقعا مهم است و در آن با هم تضاد دارید و علایق بر حق دارید انجام دهید.
 
 
👈 ۴. به جای این که بر مواضع خود پافشاری کنید بر علایق خود تاکید کنید. در این مبحث به شما اموزش داده می شود تا تعارضات خود را به عنوان علایقی ببینید که باید کشف شوند نه مواضعی که باید از آن ها دفاع کنید. این کلید مذاکره موفق است.
 
👈 ۵. منعطف باشید . تقریبا همیشه چندین راه حل وجود دارد که برای هر دوی شما مفید است و هر دو روی آنها توافق منصفانه دارید . با عقایدی که از قبل بر آن ها متقاعد شده اید و فقط یک پیام قابل قبول دارد ، دیدگان خود را محدود نکنید.
 
👈 ۶.ثابت قدم باشید. اغلب راه حل ها به پیگیری و اصلاح مداوم نیاز دارند ، تسلیم نشوید.
 
 
 
دکتر_زینب_صائمی
روان_پزشک  
مشاور پیش از ازدواج و زوج_درمانگر 
@vianclinics
 
دکتر زینب صائمی
نویسنده: دکتر زینب صائمی
روانپزشک، زوج درمانگر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر زینب صائمی

مهارت های زندگی زناشویی ( 👈 مهارت تقویت دوجانبه 👉 )

🔶🔷 همه روابط صمیمانه به تدریج ممکن است عادی شوند. هر لذتی بالاخره عادی و خسته کننده می شود. در این حالت خطاهای کوچک اشتباهاتی بزرگ می شوند، بی نظمی هایی که قبلا شیرین بودند ، عصبانی کننده می شوند . برای این که جلوی این جریان را بگیرید ، باید هر چند وقت یکبار به همدیگر موارد_لذت_بخشی را ارائه دهید.
 
🔶🔷 تقویت دوجانبه بطور ساده به این معنی است که هر فرد کارهایی را که طرف مقابلش دوست دارد، بیشتر انجام دهد، کارهایی جزئی و در عین حال دوست داشتنی مثل نوازش ، شستن ظرف ها ، دادن گل، تعمیر وسایل ، مسافرت رفتن یا تماشای دوباره یک فیلم. اگر رابطه شما خسته کننده و آشفته کننده است و از آن ناخشنود هستید ، تقویت دوجانبه احتمالا مفید خواهد بود.
 
🔶🔷  این فن پنج مزیت دارد:
 
۱. باعث می شود برای بهبود روابط خود ، باهم همکاری کنید.
۲. سریع کارایی خود را نشان می دهد، بلافاصله لذت از رابطه ، تعهد و توجه را بالا می برد.
۳. با رائه حس کنترل بر رابطه در هر یک از شما ، ایجاد اعتماد می کند.
۴. آسان است و مجبور نیستید مهارت جدیدی را یاد بگیرید. شما بلد هستید در ظرف های مورد علاقه طرف مقابل غذا بکشید ، اورا در آغوش بگیرید ، یک تماس تلفنی برقرار کنید .
۵. این تکنیک می تواند زمینه ای برای تغییر قابل ملاحظه در حوزه های مهم دیگر باشد.
 
🔶🔷 برای بهبود یک رابطه بطور عامیانه دو نوع اقدام وجود دارد، لذت آن را زیاد کنید یا ناراحتی آن را کم کنید. روش دوم برای بیشتر افراد آسانتر است که کارهای مورد علاقه همسرش را انجام دهند به جای این که کار هایی را که همسرشان از آن ها تنفر دارند ، متوقف سازند. مطالعات نشان می دهند، با حذف رفتار های ناراحت کننده ، رفتار لذت بخش افزایش نمی یابد. انجام رفتار های لذت بخش ، رفتار های ناراحت کننده را کاهش خواهد داد.
 
🔶🔷 لیستی از مواردی که شما و همسرتان را خشنود می کند بنویسید. موارد خشنود کننده را در این حوزه از روابط خود جستجو کنید: فعالیت های مورد توجه، فرایند روابط، مراقبت از بچه ها، تصمیم های مالی، تحصیلات، ظاهر،  موارد جنسی و لمسی، فعالیت اوقات فراغت، مدیریت امور خانه، عادت های شخصی، استقلال
 
 
⏪⏪راهبرد هایی برای تقویت دوجانبه :
 
👈 حوزه هایی را که در آن ها تعارض جدی دارید حذف کنید. اگر بیشتر سر پول با هم جدال می کنید ، موضوعات مالی را کنار بگذارید.
 
 
👈 مواردی را که هزینه یا تلاش بسیار زیادی لازم دارند ، حذف کنید. یک امر خوشایند می تواند بدون هیچ هزینه ای انجام شود و انجام آن آسان باشد. مثل یک بوسه ، خرید گل یا کم کردن وزن. تغییر اساسی الگوی رفتاری ، نباید جز لیست موارد خوشایند قرار گیرند.
 
 
👈 مواردی را که واقعا تمایل ندارید انجام دهید ننویسید. برای مثال برنامه ریزی نکنید مادر زن خود را هر روز ملاقات کنید یا چیزهایی را بخرید ، مگر آن که واقعا قصد دارید آن ها را انجام دهید.
 
 
👈 خیلی دقیق و با جزئیات بنویسید. برای مثال ” تمییز کردن میز” نسبت به جمله ” تمیز کردن خانه ” جزئی تر بیان شده است. “
 
👈  از جمله هایی استفاده کنید که به رفتار ها تاکید کنند نه به نگرش ها. برای مثال همسرم ”وقتی به خانه آمدم جلوی در مرا در آغوش بگیرد” رفتاری روشن است در حالی که جمله “بیشتر عاشقانه رفتار کند ” یک نگرش مبهم است.
 
 
دکتر_زینب_صائمی
روان_پزشک 
مشاور_ازدواج و زوج_درمانگر 
@vianclinics
 
 
 
دکتر زینب صائمی
نویسنده: دکتر زینب صائمی
روانپزشک، زوج درمانگر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر زینب صائمی

مهارت های زندگی زناشویی ( 👈 مهارت ارتباط شفاف 👉)

👈 صرفا دعوا با صدای خیلی بلند ، به رابطه لطمه نمی زند بلکه هنگام دعوا ؛ سرزنش ، تحقیر و تمسخر ، حالت های بدنی خصمانه ، دست های گره کرده و حالت چهره است که به رابطه صدمه میزند. هر بار بعد چنین دعوا هایی احساس می کنید بیشتر از طرف مقابل دور می شوید و بیشتر احساس نا امیدی و آزردگی می کنید. ارتباط_تحقیر_آمیز ، عزت نفس هر دو همسر را تنزل می دهد و حل مسئله دو جانبه را غیر ممکن می سازد .
 
👈 در صورتی که از  راهکار ها ی مهارت ارتباط شفاف تبعیت کنید، می توانید ارتباط تحقیر آمیز را حذف کنید که در این صورت سطح ناراحتی و عصبانیت بطور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. ارتباط شفاف از عزت نفس محافظت می کند و فضای مناسبی را برای حل مشکلات فراهم می سازد. ارتباط شفاف به معنای این است که ما مسئولیت عواقب گفته های خود را بپذیریم و به جای حالت دفاعی و فاصله گرفتن ، صمیمیت و درک را پرورش دهیم و حمایت کننده باشیم.
 
لذا  با تبعیت از قوانین ارتباط شفاف می توانید ارتباط_تحقیر_آمیز را حذف کنید.
 
🔴🔴🔴 برخی راهکارهای ارتباط شفاف :
 
 
 ⏪ ۱. از کلمات و اصطلاحات قضاوتی اجتناب کنید. کلمات و اصطلاحات قضاوتی ، مواردی غیر واقعی هستند که به همسرتان حس ناقص بودن را انتقال می دهند. ” تنبل ….، خنگ و خرفت …، بی عرضه ...، ضعیف…” این کلمات به حس ارزش فرد حمله می کند و آن را تحلیل می برد.
 
⏪ ۲. از برچسب های کلی اجتناب کنید. برچسب های کلی به محکوم ساختن هویت همسر می انجامد. ” او احمق، بی شعور ، خنگ ، خودخواه، دیوانه، روانی ، بدجنس ، شیطان ، عفریته است” توجه داشته باشید که در اینصورت به رفتار همسرتان حمله نمی کنید بلکه به شخصیت او حمله می کنید. پیامد های چنین برخورد هایی از بین رفتن اعتماد و صمیمیت است.
 
⏪ ۳. از پیام های ” تو “( سرزنشگر و اتهامی ) خودداری کنید. ” تو هرگز به موقع خانه نبودی …. تو هرگز با من جایی نمی روی…. تو تمام هفته مرا تنها می گذاری …”بطور ساده خمیر مایه پیام های “تو ” این است که من احساس ناراحتی می کنم و تو مقصر هستی و معمولا این مضمون را دارند : ” تو بد هستی و در انجام رفتار های مورد نظر دچار اشتباه شدی .”به جای این پیام ها از پیام های ” من ” استفاده کنید که در آن هیچ فردی مقصری وجود ندارد و هرگز همسرتان را سرزنش نمی کنید.
پیام ” تو ” : وقتی کار داریم ، تو هرگز اینجا نمی آیی.
پیام ” من ” : موقعی که اسباب خانه را تنهایی جا به جا می کنم ، خسته و عصبانی می شوم.
 
⏪ ۴. از بیان سوابق گذشته اجتناب کنید. فقط در مورد موضوعات فعلی صحبت کنید. ارتباط بر اساس سوابق گذشته ، باعث انتقال عقده ها از گذشته به حال می شود یک قانون ساده این است هرگز زمانی که عصبانی هستید سوابق گذشته را باز گو نکنید. وقتی عصبانی هستید ، رجوع به گذشته به جای این که منبعی برای روشن ساختن باشد ، عاملی خواهد شد که رابطه ی شما را بیشتر تخریب می کند.
 
⏪ ۵. از تهدید کردن اجتناب کنید. پیام اصلی تهدید این است که : تو فرد بدی هستی و من می خواهم تو را تنبیه کنم.
 
⏪ ۶. به جای حمله_با_احساسات خود آن ها را توصیف کنیم. هنگامی که احساسات خود را شرح می دهید، از واژه های شفاف استفاده نمایید: ” من غمگینم و می خواهم گریه کنم …. من برای صمیمیت با تو شوق دارم….. من احساس ناراحتی و طرد می کنم.” توجه داشته باشید که فقط هیجان مربوطه را توصیف کنید. حمله کردن با احساس هایتان به این معنی است که از عواطف خود به عنوان یک سلاح استفاده کنید. صدایتان بلند ، خشن ، ترسناک ، سرد و خصمانه ، طعنه آمیز یا نیش دار می شود. هنگام ارتباط شفاف بر صدای خود تسلط دارید و می توانید بلندی و تن آن را تنظیم کنید ، در نتیجه همسرتان به جای آن که مورد هجوم قرار بگیرد ، به آن گوش می دهد.
 
⏪ ۷. حالت_بدنی خود را گشاده و پذیرنده نگه دارید. بدنتان به وضوح به طرف مقابل پیام منتقل می کند که چقدر پذیرنده هستید و چقدر تمایل دارید با او ارتباط برقرار کنید . موقعی که دستانتان بسته است یا موقعی که به دور دست زل زده اید و… از ارتباط با طرف مقابل اجتناب می کنید. اگر می خواهید با بدنتان نشان دهید که تمایل دارید با طرف مقابل ارتباط برقرار کنید ، تماس چشمی را حفظ کنید، موقعی که گوش می دهید دستانتان را به هم گره نزنید ، اگر نشسته اید کمی به جلو خم شوید و حالت چهره خود را آرام و شل نگه دارید.
 
 
دکتر زینب صائمی
روانپزشک 
مشاور پیش از ازدواج و زوج درمانگر 
گروه روانپزشکی ویان  
@vianclinics
 
دکتر زینب صائمی
نویسنده: دکتر زینب صائمی
روانپزشک، زوج درمانگر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر زینب صائمی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15