هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 682

گروه روانپزشکی ویان

‍ ‍ گروه روانپزشکی ویان .مطب "میرداماد" . میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پلاک 8 . واحد 17.طبقه دوم
02122904886
02122904887

آدرس مطب میرداماد در google map :

https://g.co/kgs/HP0VFj

************************
گروه روانپزشکی ویان "مطب سعادت آباد" . میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم) . البته ورود با خودرو از خیابان پانزدهم است و سپس از طریق  خیابان صرافها وارد مقدس یا همان یازدهم شوید . پلاک 3. واحد 302. طبقه سوم.
02122385679
02122385718

آدرس مطب سعادت آباد در google map :

https://g.co/kgs/Y2ugnW

####################

آدرس کانال تلگرامی

@vianclinics

#################

دکتر سامرند سلیمی
نویسنده: دکتر سامرند سلیمی
روان پزشک و روان درمان گر

مشاهده سایر مطالب دکتر سامرند سلیمی

عید دیدنی

عید دیدنی رسم قشنگی است . خیلی می چسبد در عید به دیدن کسانی بروی که دوستشان داری و ساعت لذت بخشی را با آنان سپری کنی. بنشینی و بدون نگرانی از دیر شدن و دیر رسیدن به اداره و دفتر و شرکت ، یک دل سیر حرف بزنی و چای قندپهلو بخوری ...این عید دیدنی ها را بروید .

اما عید دیدنی یک حالت جالب تر هم دارد . در بهترین روزهای سال که تعطیل هستی و می توانی با تمام وجود خوش بگذرانی ، لازم است بر اساس " رسم و رسومات " به دیدن بستگانی بروی که سال تا سال نمی بینیشان و تنها چیزی که تو را به آنان وصل می کند یک پیوند نَسَبی یا سببی است ، بدون این که دلت با دلشان نسبتی داشته باشد .می روی و می نشینی و اول می گویی " خوب چه خبر " آن ها جواب می دهند "والا هیچ خبر ، سلامتیتون "...بعد می پرسی : " دیگه چه خبر ؟ کم پیدایید "  آن ها هم جواب می دهند : " چی بگیم والا ، کار و گرفتاری و ... تو رو خدا میوه پوست بکنید " و تو می گویی " خیلی ممنون . چشم . خودم برمی دارم "...

و بدین ترتیب فعل بطالت و تعارف های کسالت آور را صرف می کنی تا عید دیدنی سال بعد که " رسم و رسومات " را دوباره به جا بیاوری .این عید دیدنی ها را نروید . این عید دیدنی ها توهین بزرگی است هم به خودتان هم به میزبانتان .

دکتر سامرند سلیمی
روانپزشک و روان درمانگر
#گروه_روانپزشکی_ویان
@vianclinics

دکتر سامرند سلیمی
نویسنده: دکتر سامرند سلیمی
روان پزشک و روان درمان گر

مشاهده سایر مطالب دکتر سامرند سلیمی

"سرمايه اجتماعى" و نقش آن در سلامت روان

"سرمايه اجتماعى" و نقش آن در سلامت روان:
 
لغت سرمايه اجتماعى (social capital) كه گاها  بعنوان نوعی “علاج همه مشکلات” جامعه مدرن تلقی شده است را، در گوشه و كنار زياد مى شنويم، چه در جلسات مناظرات كانديداى رياست جمهورى، چه از زبان اقتصاد دانان و جامعه شناسان و .....
سرمايه اجتماعى در مقابل سرمايه انسانى (human capital) مطرح مى شود؛ آنجا كه فرد در جهت ارتقا 
شایستگی‌ها، دانش، خلاقیت و افزايش توانایی خود برای انجام کاری كه ارزش اقتصادی دارد، تلاش مى كند و بدين ترتيب در حال افزايش “سرمايه انسانى” است. 
اما "سرمایه اجتماعی" در حول "روابط" شكل مى گيرد، به این طریق افراد چیزهایی را کسب می کنند که به تنهایی قادر به کسب آنها نیستند یا با دشواری بسیار به آن نائل می شوند.
به نوعی اثبات شده است که رفتارها و هنجارهایی که منجر به افزایش سرمایه اجتماعی می شوند، باعث افزایش خوشحالی و لذت فردی انسانها می شود و آسیب پذیری روان آنها را کاهش می دهد.  
 
از جمله مفاهیم مهم که سرمایه اجتماعی در بر دارد، توانایی “همدلی” است. برای همدلی کردن نیاز است تا از نگاه فرد دیگر به موضوع نگاه کنیم و خودمان را به جای او فرض کنیم و یا تلاش کنیم که از نگاه او نیز به مساله نگاه کنیم . 
و آنجاست که در رواندرمانی فردی، بررسى فهم مراجعه كننده از دنیای دیگری و اينكه چه اندازه در دنیای درونى روان او دیگران مجوز این را دارند كه متفاوت از احساس و فکرش عمل کنند، معنا پيدا مى كند.
 
دکتر سميرا يزدانى نژاد
روانپزشک   روان درمانگر تحليلى 
گروه روانپزشكى ويان
 
 
 

اندر احوالات داروهای روانپزشکی...

قسمت اول؛

توصیه و تجویز داروهای روانپزشکی همواره با مشکلات زیادی برای روانپزشکان و بیماران همراه بوده است.
تصور کنید بیماری را که بعد کلی کلنجار رفتن با خودش و همسرش و اطرافیانش راضی شده که برای درمان مثلا بیماری وسواس که او را ناتوان و فرسوده ساخته به روانپزشک مراجعه کند.
بعد از مصاحبه بالینی و اخذ شرح حال و تجویز دارو توسط پزشک، در حالیکه بارقه کوچک امیدی مبنی بر بهبودی و رهایی از شر این بیماری در دلش شروع به درخشش کرده، با نسخه تجویزی به داروخانه مراجعه می کند؛

🎬 پلان اول؛ داروخانه
همکار محترم داروساز یا نسخه پیچ:
خانوم محترم این داروها چیه برات تجویز شده؟ خیلی داروهای "سنگینی" برات نسخه شده، مگه شما جنون داری که داروی ضد جنون برات نوشتن، این داروهای خطرناک آدم سالم رو هم دیوانه می کنه، سعی کن خودت به خودت کمک کنی و این داروها را تا حد امکان مصرف نکنی...

بیمار داروهایش را می گیرد و در حالیکه به فکر فرو رفته به سمت خانه حرکت می کند.

🎬پلان دوم؛ بروشور یا کاتالوگ دارویی
بیمار به محض اینکه به خانه می رسد، شروع به وارسی جعبه دارویی و بروشور و راهنمای مصرف دارو می کند، بخش هشدارها و عوارض جانبی بسیار ترسناک به نظر می رسد و عوارض از فرق سر تا نوک انگشت پا را شامل میشوند.

بیمار بیشتر به فکر فرو میرود، آیا داشتن وسواس به تجربه عوارضی همچون سنکوپ، نارسایی قلب، خونریزی معده و...نمی ارزد؟

🎬پلان سوم؛ گشتی در اینترنت
بیمار ما تصمیمی می گیرد زود تسلیم نشود و منابع علمی دیگر را نیز در ارتباط با داروهای تجویزیش مطالعه کند، جستجوگر گوگل...نام دارو (بطور مثال؛ هالوپریدول) ...خبر های خوبی در راه نیست، داروی ضدجنون..با عوارض نارسایی کبدی، ایست قلبی،تفکرات غیرطبیعی، اختلال جنسی و...

صفحه را میبندد، تقریبا مطمئن شده که دارو را مصرف نخواهد کرد، عصر وقت مراجعه به متخصص فلان را دارد، این شانس را دارد که داروها را با وی هم چک کند و نظر دکتر را در مورد داروهای روانپزشکی بخواهد.

🎬پلان آخر؛ مطب آقا یا خانم دکتر X:
دکتر: به نظر من این داروهارو مصرف نکنی بهتره، اینها عملکرد طبیعی مغزو بهم میریزن و وابستگی میارن، خودت به خودت کمک کن و یک آرامبخش ملایمی بنام آلپرازولام رو می نویسم که مصرف کنی.

بیمار دیگر کاملا مطمئن شده که دو داروی تجویزی روانپزشک را به هیچ عنوان مصرف نخواهد کرد و وقت ویزیت بعدیش را کنسل می کند...

 

✴️قسمت دوم؛الف

سخنی چند با بیماران محترم دریافت کننده خدمات داروئی روانپزشکی

✅مطالعه بروشور یا کاتولوگ داروها را تعطیل کنید.
در بروشورهای دارویی انواع عوارض دارویی از شایعترین تا نادرترین آن که در اقصی نقاط کره زمین از ابتدای خلقت دارو تا کنون گزارش شده و یا احتمال آن می رود، آورده شده است. قرار نیست شما با مصرفی دارویی که آن هم به دستور پزشکتان و بر حسب وضعیت جسمی و روانیتان تجویز شده، همه آن عوارض را تجربه کنید، چه بسا اگر در مورد داروهای رایجی نظیر استامینوفن یا قرص سرماخوردگی نیز بروشور را بخوانید از مصرف آنها نیز بطور کل اجتناب کنید.

✅مهم است که بدانیم هر فردی که با روپوش سپید در داروخانه میبینیم پزشک داروساز نیست و گاهی پرسنل شاغل در داروخانه که اگاهی چندانی از انواع داروهای اعصاب و ساز و کار آنها ندارند اطلاعاتی به مراجعین می دهند که با روند درمانی بیماران تداخل دارد، اگر سوالی در رابطه با دارو برایتان مطرح است حتما به عنوان پزشک داروساز در داروخانه توجه کنید و سوالات خود را با ایشان مطرح کنید و به توصیفات افراد متفرقه در مورد سنگینی و سبکی دارو توجه نکنید.چنین تقسیم بندی دارویی اصلا وجود خارجی ندارد.

✅متاسفانه بسیاری از اطلاعاتی که بین مردم در صف انتظار مطب پزشکان و یا داروخانه ها در مورد داروهای اعصاب و شنیده ها و تجاربشان در این خصوص رد و بدل می شود، غلط و خالی از پایه و اساس علمی است و نمی توان بر مبنای یک مورد فردی در خانواده یک حکم و توصیه کلی به افراد دیگر داشت؛ نظیر اینکه "پدر من قرص اعصاب میخورد و همیشه گیج و خواب آلود بود؛ همه داروهای اعصاب خواب آورند.."

✴️قسمت دوم؛ب

سخنی چند با بیماران محترم دریافت کننده خدمات داروئی روانپزشکی

✅رفتار اشتباه دیگر در موارد تجویز داروی اعصاب جستجوی اطلاعات دارویی در اینترنت است؛ نخست آنکه بسیاری از مطالبی که پیش چشم شما در فضای مجازی باز می شود، فاقد اعتبار علمی لازم است، و دوم آنکه گاهی اوقات با مطالب عجیبی در متن مقالات مواجه می شوید، بطور مثال؛ شما برای اضطراب به روانپزشک مراجعه کرده اید و برای شما دارویی نظیر پرفنازین تجویز شده و در طی تجسس خود در اینترنت متوجه میشوید که این دارو جزئ دسته دارویی ضدجنون است، و وحشت زده این شبهه ذهنی برای شما پیش می آید که مبادا مبتلا به جنون شده اید یا خواهید شد و یا در صورت مصرف دارو مجنون شوید.حال آنکه این تجویز برای خود علت و اساسی دارد و بسیاری از داروهای ما در اختلالات مختلف با دوزهای متفاوت بر حسب ضرورت بطور مشترک مورد استفاده قرار می گیرد.

✅مهم است که بدانید؛ اگرچه گاهی به راحتی برای درمان یک اختلال اضطرابی و یا مشکلات خواب دارویی نظیر آلپرازولام توسط افراد مختلف تجویز می شود اما از آنجا که این دارو وابستگی شدید در فرد ایجاد می کند و اغلب افراد طول مدت مجاز مصرف آن را که حدود 2هفته است رعایت نمی کنند، در نهایت با تشدید مشکلات اولیه بعلاوه وابستگی داروئی به روانپزشک مراجعه می کنند که مسلما کار در این جا سخت تر می شود.
ضمن آن که اکیدا توصیه میشود داروهای تجویزی درمورد یک اختلال به ظاهر ساده نظیر افسردگی به تایید یک روانپزشک برسد، چرا که ما انواع مختلف افسردگی یک قطبی و دو قطبی را داریم که هر کدام درمان خاص خود را دارا هستند و در صورتیکه بطور کامل بررسی و مصاحبه بالینی انجام نشده و داروی مناسب ویژه آن اختلال تجویز نگردد باعث پیچیده شدن اوضاع می شود.

✅خلاصه مطلب آنکه مهم است که به روانپزشک خود اعتماد کنید و اطلاعات مورد نظر خود را در مورد بیماریها، روشهای درمانی، داروها و عوارض احتمالیشان از پزشک موثق خود جویا شوید و از چک مجدد با منابع متعدد دیگر بپرهیزید.

 

دکتر بهاره صباغ ابريشمي
روانپزشک و درمانگر اختلالات جنسي
گروه روانپزشکي ويان

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

داروی اشتباهی!!!

💊ساعت ۱۲ شب؛ منشی مطب پیامی را روی تلفن من می گذارد از این قرار که؛ یکی از بیمارانی که امروز ویزیت کردید با شماره همراه مطب تماس گرفته و عنوان می کند؛ با وجودیکه من صرع ندارم، خانم دکتر اشتباها برایم داروی ضد صرع تجویز کرده و اگر مسئول داروخانه متوجه این اشتباه نمی شد، من دارو را تهیه و مصرف کرده بودم و....!

💊این دیالوگ شایعیست که همکاران روانپزشکان بارها و بارها از مراجعین خود می شنوند، داستان چیست؟

💊برخی از داروهایی که همکاران پزشک و داروساز ما و همچنین مراجعینمان با نگاهی در کتب و یا فضای مجازی از آنها به عنوان داروهای ضد تشنج یاد می کنند، در علم روانپزشکی استفاده گسترده و متفاوتی دارد.

💊برای مثال داروهایی نظیر والپروات سدیم، لاموتریژین، گاباپنتین، پرگابالین، توپیرامات، لووتیراستام و...داروهای مهمی هستند که اگرچه در زیرگروه داروهای ضد تشنج هستند اما در روانپزشکی تحت عنوان داروهای تثبیت کننده خلق شناخته شده و برای درمان اختلالات مهمی همچون افسردگی و وسواس مقاوم، بای پولار، اختلال کنترل تکانه و اختلالات رفتاری، اختلالات شخصیت، پرخوری عصبی، بعضی از انواع سردرد و دردهای عصبی و...استفاده می شوند.

💊مثال دیگر دارویی نظیر پروپرانولول یا ایندرال است که متخصصین قلب آن را برای تنظیم ضربان و یا فشار توصیه می کنند، حال آنکه در روانپزشکی برای مواردی نظیر بی قراری، انواع اضطراب، لرزش دست، سردردهای عروقی، پرخاشگری و...کاربرد دارد.

💊همانطور که مشاهده فرمودید صرف عنوان یک دارو نمی توان به کاربرد آن پی برد و استفاده از آن را منع یا توصیه کرد.بهتر آنست که به پزشک معالج خود اطمینان کرده و از کنجکاوی بی مورد در اینترنت و مقالات و...پرهیز کنید و سوالات مهم خود را فقط از متخصص مربوطه جویا شوید.

 

دکتر بهاره صباغ ابريشمي
روانپزشک و درمانگر اختلالات جنسي
گروه روانپزشکي ويان

 

                                                dar.jpg

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15