سبک زندگی مدرن و سنتی و تاثیر آن بر ازدواج

🔆یکی از مسائل بسیار مهم و تاثیر گذار در کیفیت و دوام زندگی مشترک، نوع نگرش و انتظارات آنان از نقش خود و همسر است، این هماهنگی در انتظارات باعث هماهنگی در تعامل و رفتار میشود و از درگیریهای آینده پیشگیری می کند.

🔆این نقش ها تعیین کننده وظایف زن و شوهر در روابط زناشویی هستند و مهم است که در مشاوره قبل ازدواج به طور مبسوط به آن پرداخته شده و سازگاری زوجین در این زمینه ارزیابی شود.

🔆در ذهن اثر افراد جامعه برای سبک زندگی دو نوع دیدگاه تعریف میشود؛ سنتی و مدرن.
اما این موضوع به ظاهر ساده، در جامعه کنونی ما که در عین حال هم حضی از دنیای مدرن برده و هم پسماندی از سنتهای گذشته دارد، شکل پیچیده و ناشناخته ای بخود میگیرد که زندگی زوجین را با بحران مواجه می کند.
از یک سو سبک زندگی سنتی که ما سابقا آن را تجربه می کردیم، در حال حاضر هنوز بخش اعظمی از وجوه ناخوداگاه اجتماعی و انتخابهای ما را پوشش می دهد و از سوی دیگر سبک زندگی مدرن که ما سالهاست که با آن روبرو شدیم و هنوز نتوانستیم موضع مناسبی نسبت به آن اتخاذ کنیم، بنابراین سبک زندگی ما مدام در حالت جابجایی بین این دو وضعیت قرار دارد.
👌بطور مثال در نظر بگیرید؛ مردی که از همسر خود انتظار کار در بیرون منزل و مشارکت در امور مالی خانواده را دارد، اما در عین حال خودش حاضر به مشارکت در هیچ یک از امور منزل نیست و یا زنی که تاکید بر که بیرون از منزل دارد اما حاضر نیست که بخشی از درامدش را خرج تامین معیشت خانواده کند و ادعا می کند که این وظیفه مرد است که تامین کننده باشد و...

💞نقش زن و مرد بر اساس دیدگاه سنتی؛

در این الگو انتخاب شریک زندگی برای فرد توسط بزرگترهای خانواده صورت میگیرد، مرد رئیس خانه و نان آور است، او تمام امور بیرون از منزل را انجام میدهد و تمامی تصمیم گیریها بر عهده اوست و زن مجری خواسته های مرد است و به کارهای درون خانه و نگهداری از فرزندان می پردازد و در قبال کار خود دستمزدی دریافت نمی کند و تمام منابع قدرت به مرد اختصاص دارد‌، در این شرایط زن درخواست مهریه سنگین دارد که معمولا مرد از عهده پرداخت فوری آن عاجز است، این مبلغ فقط در سند ازدواج ثبت میشود و عامل تفاخر و تضمینی برای استحکام ازدواج محسوب میشود، مهریه تنها در زمان درگیری و تهدید به طلاق از جانب زن درخواست شده ونهایتا بعلت بالا بودن میزان آن در ازای طلاق یا گرفتن حضانت فرزندان بخشوده میشود.

💞نقش زن و مرد براساس دیدگاه مدرن؛

در این دیدگاه زن و مرد مسئولیت انتخاب شریک زندگی را بر عهده می گیرند، تصمیم گیریها با مشارکت هر زوج صورت می گیرد، درصد زیادی از زنان خارج از خانه کار میکنند، هر دو نفر مسئول هزینه زندگی مشترک هستند و هر دو نفر در امور خانه و نگهداری از بچه ها مشارکت دارند و در واقع نقشهای آنان باهم همپوشانی دارد، مهریه به معنای سنتی آن وجود ندارد و در زمان طلاق هر چه زن و شوهر به دست آورده اند با تساوی بین آنها تقسیم میشود‌.

🔆🔅همانطور که مشاهده می کنید با توجه به تفاوتهای فاحش این دو نوع دیدگاه، مهم است که قبل از ازدواج به گفتگو در مورد این زمینه بپردازیم تا از آسیبهای بعدی در رابطه پیشگیری شود.

 

دکتر بهاره صباغ ابريشمي
روانپزشک و زوج درمانگر
گروه روانپزشکي ويان

 

sabk1.jpg

 

 

 

 

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

برچسب ها: زوج درمانی و مشاوره قبل ازدواج

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15