تکنیکهای رفتاری حل تعارض بین زوجین

قسمت اول

 

👈برانگیختگی هیجانی منفی شدید در زمان بروز تعارض می تواند تفکر و قضاوت را در زوجین مختل کند و داشتن قضاوت منفی در مورد رفتار همسر می تواند منجر به بروز هیجانات منفی بیشتری شود.( دور باطل)

👈یکی از راهکارها برای جلوگیری از باقی ماندن در این سیکل معیوب، آن است که در مواقعی که شاد و سرحال هستید به همسرتان، ویژگیهای خوبی که از وی سراغ دارید و احساسی که نسبت به وی دارید فکر کنید، روی اهدافتان از رابطه با همسر مانند صمیمیت، همدلی، حمایت، دوستی و... متمرکز شوید و حتی پیشنهاد میشود، آنها را روی یک فلش کارت بنویسید.
👈اگر قادر باشید چند ثانیه قبل از شروع جروبحث با همسرتان وقفه ایجاد کنید و احساسی را که نسبت به وی دارید در ذهنتان تداعی کنید و یا نگاهی به فلش کارت خود بیندازید، مطمئنا در قضاوت و واکنش بعدیتان به رفتار ناخوشایند همسرتان تغییراتی ایجاد خواهد شد.
وقتی در آن لحظه بخصوص به این فکر کنید که او شخصی است که دوستش دارید و او هم شما را دوست دارد و نوع برخوردتان با او در رسیدن به هدفتان از رابطه که همانا صمیمیت و حمایت و همدلیست، تاثیرگذار است، مطمئنا در رویکردتان تغییراتی اتفاق خواهد افتاد.
👈حتی می توان یک قدم عقب تر رفت و پیش از آن که مساله ای را حتی در یک موقعیت آرام و بدون تعارض با همسرتان مطرح کنید، از خودتان بپرسید؛ پیامدهای طرح این مساله چیست و آیا طرح این مساله در جهت اهداف ما از رابطه است؟!

 

دکتر بهاره صباغ ابريشمي
روانپزشک و زوج درمانگر
گروه روانپزشکي ويان

 

2.jpg

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

برچسب ها: زوج درمانی و مشاوره قبل ازدواج

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15