♻️مثلث سازی در روابط زوجین

🔺مثلث سازی پدیده ای با طیفی وسیع است که بوسیله زن و شوهر و راس سوم مثلث که میتواند کار کردن افراطی، دوستان، فرزندان، والدین، رابطه خارج زناشوئی، اعتیاد به مواد و...به نمایش در می آید.

🔺در پدیده مثلث سازی نفر سوم در رقابت نامناسب یا مداخله در روابط زن و شوهر قرار دارد و یکی از زوجین از حضور آن اظهار ناراحتی می کند، مثلا مادر شوهری که در رقابت با عروس خود به مراقبت و رسیدگی افراطی نسبت به پسرش میپردازد.

🔺عوامل مثلثی شدن، تا حدی در بیشتر روابط وجود دارد و گریزناپذیر است، فقط زمانی که این رابطه بشدت در روابط زن و شوهر اخلال ایجاد کند، نیاز به درمان جدی دارد.

🔺گاهی در جریان یک زندگی ناشاد، کسالت آور و خسته کننده، افسردگی،اختلافات خانوادگی یا برای فراهم کردن هیجان و یا انحراف توجه از مشکلات شدید، افراد به مثلث سازی روی می آورند، بنابراین یافتن آنچه رابطه مثلثی به یکی از زوجین می بخشد، کلید یافتن عوامل از دست رفته در رابطه زوجین است، مثلا مردی که ادعا می کند؛ رابطه خارج زناشوئی به او هیجان لازم برای کنارآمدن با زندگی روتین کسل کننده اش را میدهد.


برگرفته از کتاب زوج درمانی کاربردی(با دخل و تصرف) -مترجم اشرف سادات موسوی

 

دکتر بهاره صباغ ابريشمي
روانپزشک و زوج درمانگر
گروه روانپزشکي ويان

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

برچسب ها: زوج درمانی و مشاوره قبل ازدواج

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15