• S1
  • ss1
  • ss2

دختران محروم از رابطه مادری و تجربه مادر شدن قسمت سوم

‍ ⭕دختران محروم از عشق مادری و تصمیم گیری برای فرزند آوری:

#بخش_سوم و #پایانی


🔹️مادر خوب بودن به معنای کامل و بی نقص بودن نیست. بلکه به معنای دادن عشق و توجه به کودک و حاضر بودن برای رسیدگی کردن به نیازهای او است.

🔹️حقیقت غم انگیز این است که آن دسته از دختران محروم از عشق مادری که بیشتر از بقیه امکان دارد، چرخه عدم مراقبت کافی و نادیده گرفتن احساسات کودک خود را ادامه دهند،عموما آنهایی هستند که مرتکب این اشتباه می شوند که داشتن یک فرزند، قرار است زخمهای کودکی آنها را بهبود ببخشد.
و یا افرادی که صاحب فرزند می شوند فقط به این دلیل که به شدت به این نیاز دارند که به آنها عشق ورزیده شود. در واقع این زنان، فرزند را به عنوان نسخه دیگری از مادر، برای خود و نیازهای خود می بینند و بدبختانه این یک دستورالعمل برای تکرار وقایع ناگوار گذشته است.

🔅آموختن از گذشته و دوری جستن از الگوهای آن:

🔹️دخترانی که تصمیم می گیرند که صاحب فرزند شوند ودر نهایت نیز قادر میشوند مادران موفقی باشند، کسانی هستند که با عواقب تجربه های دوران کودکی خود، به طور دقیق و با آگاهی روبرو میشوند، که این کار اغلب با کمک درمان جدی صورت میگیرد.

🔹️بسیاری از این زنان، از روشی تحت عنوان "حرکت در جهت مخالف" استفاده می کنند؛ آنها به آنچه که در دوران کودکی خود، فاقد آن بودند، نگاه می کنند و بر اطمینان یافتن از رسیدن فرزندانشان به آنچه که نیاز دارند، تمرکز می کنند.

🔹️اما شاید مهمتر از کارهایی که آنها انجام می دهند ،کارهایی است که سعی میکنند انجام ندهند.
آنها به طور آگاهانه رفتارهای اشتباهی را که بخشی از رفتار روزمره در کودکی خودشان بوده، نمی پذیرند. علم می داند که "بد قوی تر از خوب" است و اجتناب از رفتارهای آسیب رسان والدین، بیش از همه چیزهای خوبی که شما به فرزندانتان می دهید می تواند سلامت احساسی آنها را بیمه کند .

🔅از جمله موارد مهمی که مادران موفق از انجام آنها اجتناب می کنند اینها هستند:

🔹️ نگاه کردن به فرزند، به عنوان فرمتی از خود و نه به عنوان یک فرد خاص و مستقل

🔹️ استفاده از کلمات به عنوان سلاح برای ایجاد شرم و یا سرزنش

🔹️ ایجاد احساس گناه در کودک با بازگوکردن نواقص کودک

🔹️بی توجهی به احساسات کودک با زدن برچسب "حساس بودن" به وی

🔹️ نادیده گرفتن فضای شخصی یا مرزهای کودک

🔹️هرگز عذرخواهی نکردن یا نپذیرفتن اشتباهات خود

🔹️به خاطر داشته باشید که مادر موفق بودن به معنای مادرکامل بودن نیست؛ انسان ها بالذات کامل نیستند. به همین دلیل است که پذیرفتن اشتباهات خود و عذرخواهی کردن بابت آنها بسیار مهم است.


🔹️در نهایت آنچه اهمیت دارد، آگاهی و تصمیم گیری آگاهانه برای داشتن فرزند است.
وقت آن رسیده است که بپذیریم همه زنان بطور ذاتی برای مادری مناسب نیستند، صادقانه در مورد این مساله صحبت کنیم و احساس شرمی را که در تعقیب دختران محروم از عشق مادری است بشناسیم و بیرون بکشیم.

#پایان

#دکتر_طاهره_محمدی
#روانپزشک و رواندرمانگر
#گروه_روانپزشکی_ویان
#مطب دکتر سامرند سلیمی

اگر به دنبال روانپزشک خوب ، روانشناس خوب و مشاور خوب بزرگسال و کودک و نوجوان در تهران هستید با گروه روانپزشکی ویان تماس بگیرید

دکتر سامرند سلیمی
نویسنده: دکتر سامرند سلیمی
روان پزشک و روان درمان گر

مشاهده سایر مطالب دکتر سامرند سلیمی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15