• S1
  • ss1
  • ss2

دختران محروم از عشق مادری

‍ ⭕دختران محروم از عشق مادری و تصمیم گیری برای فرزندآوری:

نویسنده دکتر طاهره محمدی
#بخش_اول


🔹️طبیعتأ تصمیم گیری برای داشتن فرزند برای هر زنی مسأله پراهمیتی است، اما برای دختری که توسط مادری پرورش یافته که به او عشق کافی نمی داده، وی رانادیده میگرفته یا به حاشیه میرانده و برایش درد و رنج روانی به جا گذاشته، این تصمیم گیری تاحدی متفاوتتر است و با چالش های روبروست.

🔹️یکی از نگرانی های عمده ای که این زنها با آن مواجه می شوند، ترس از این است که شبیه به مادر خود باشند و این سوال را از خود می پرسند که آیا من به عنوان مادر دوست داشتنی خواهم بود؟ یا این الگو در خانواده ام ادامه خواهد یافت؟

🔹️بسیاری از دخترانی که محروم از عشق مادر خود بوده اند این قبیل سوالها را از خود می پرسند.

🔹️ اسطوره های فرهنگی در مورد مادرانگی، غالبأ شامل مفاهیمی غیرواقعی هستند، مانند اینکه مادر بودن و مادری کردن غریزی است، که همه مادر ها ذاتا پروش دهنده هستند و همگی آنها عاشق فرزندانشانند.
خلاصه همه ی این اسطوره های مادرانه،ایده عشق بدون قیدوشرط است،عشقی که لازم نیست تلاشی برای دادن و به دستآوردن آن صورت بگیرد.
🔹️ اما یک دختر محروم از عشق مادری بهتر از هر کسی با حسرتها و افسوسهای ناشی از نداشتن این عشق آشنایی دارد و برای سالها با احساس شرم و ترس از سرزنش از یکسو و اشتیاق همراه با ناامیدی برای کسب عشق مادر از سوی دیگر درگیر بوده است.

🔹️همچنانکه آگاهی و شناختی که وی نسبت به این درد عمیق در خود دارد رشد می کند نیاز به عشق و حمایت مادر نیز در او ادامه می یابد.
این چیزی است که از آن تحت عنوان چالش اصلی نام می بریم. جنگ بین تمایل به رفتار آموخته شده در پاسخ به شناخت و درمان از یک سو و نیاز دائمی برای کسب توجه مثبت مادر از سوی دیگر...

#ادامه دارد...
#دکتر_طاهره_محمدی
#روانپزشک_و_رواندرمانگر
#گروه روانپزشکی ویان
#مطب_دکتر‌ سامرند سلیمی.        

اگر به دنبال روانپزشک خوب و روان شناس خوب در تهران هستید با گروه روانپزشکی ویان تماس بگیرید

ianclinics

دکتر سامرند سلیمی
نویسنده: دکتر سامرند سلیمی
روان پزشک و روان درمان گر

مشاهده سایر مطالب دکتر سامرند سلیمی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15