• S1
  • ss1
  • ss2

نیاز به کامل بودن را از بین ببرید! متوسط بودن را تمرین کنید!

 
 
 
🔯 در مطلب های قبلی در باب اهمال_کاری_ناشی_از_اضطراب گفتیم که کمال_گرایی، یکی از علل رایج و ریشه ای آن محسوب می شود و برای غلبه بر اهمال کاری، لازم است که شما نیاز_به_کامل_بودن را از بین ببرید.
 
🔯 برای شروع، کار یا تصمیمی را که به نظر بزرگ می رسد را انتخاب کنید، تصمیمی که تا کنون از آن اجتناب می کردید. حال به جای آن که تلاش کنید تا کار شاخصی انجام دهید سعی کنید فقط آن کار را در_حد_قابل_قبول انجام دهید. مثلا اگر می خواهید تصمیم بگیرید که چه دستگاه مایکروویوی بخرید، بر اساس اطلاعاتی اولیه که تا حدی بدست می آورید یکی را انتخاب کنید. هدف تان این باشد که از بدترین کمی بهتر باشید اما به دنبال بهترین نباشید.
 
🔯 تمرین کنید و ببینید آیا می توانید کارها را معطل نگه ندارید و روی استانداردهای خود پافشاری نکنید؟ ممکن است در ابتدای تمرینات احساس بدی داشته باشید از این که کارها را به نحو احسن انجام نداده اید یا این که چقدر سریع تصمیم گرفته اید! اگر این طور شد، نگران نباشید با تمرین بیشتر این حالت بهتر می شود. 
 
🔯 شاید فکر کنید که من اصلا دوست ندارم به متوسط بودن عادت کنم! ولی از خودتان بپرسید که تا قبل این تمرین، چند بار از آن کار یا تصمیم فرار کردید و این فرار فایده ای هم داشته؟! خودتان بین این دو گزینه انتخاب کنید که : نتیجه کاری نسبتا_خوب باشد و انجام شده باشد بهتر است یا بی_نقص باشد و هیچ وقت انجام نشود. در صورت انتخاب گزینه اول، از این پس هر جا کمال گرایی باعث معلق_ماندن کار یا تصمیمی شد یا هر زمان که اهمال کاری کردید، این راهکار را استفاده کنید.
 
🍁 دکتر_زینب_صائمی
 
روان_پزشک، روان_درمانگر، مشاور_ازدواج 
 
گروه_روانپزشکی_ویان
دکتر زینب صائمی
نویسنده: دکتر زینب صائمی
روانپزشک، زوج درمانگر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر زینب صائمی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15