دلایل سرد شدن روابط جنسی همسران، بعد از ازدواج

💞اغلب مشاهده می شود که روابط جنسی همسران مدتی بعد از ازدواج و زندگی زیر یک سقف، سرد می شود و رو به کاهش می گذارد. سکس که روزگاری یکی از موضوعات پر شور و حرارت زوجین بود، بی فروغ میشود و جایگاه خود را به مباحث متعدد و اولویتهای دیگر می دهد، اما به راستی چرا این اتفاق می افتد؟!
دلایل سردی روابط جنسی زوج متفاوت است، ما در زیر به بعضی از مهمترین آنها اشاره خواهیم داشت؛

⚠️حل نکردن اختلافات در زمان مناسب
همسرانی که در مورد مشکلات و کدورات هایی که نسبت به هم به دل دارند، صحبت نمی کنند، گره های کوچک زندگی خود را تبدیل به گره هایی کور می کنند که شاید به این سادگی ها قابل گشایش نباشد و این دلخوری و خاطرات تلخ و ناملایمات زندگی مشترک، مطمئنا به شکل ثانویه حس و کشش جنسی به سمت همسرانشان را تحت تاثیر قرار خواهد داد، بطوریکه رفته رفته خشم و قهر آنها در غالب دلزدگی از سکس خود را نشان می دهد، ممکن است این مساله کاملا آشکار و آگاهانه باشد و فرد عامدانه از داشتن رابطه جنسی سر باز زند، و گاه ناخودآگاه، بطوریکه خود فرد به علت بی میلی جنسی و یا سایر اختلالات جنسی اش آگاه نباشد.

⚠️از بین رفتن جاذبه های زن و شوهر برای هم
گاهی افراد به مرور زمان دست از رسیدگی به خود می شویند و نسبت به بهداشت فردی و تناسب اندام و زیبایی و تنوع و جذابیت ظاهری و ظرافت های رفتاری خود بی توجه می شوند. و یا اینکه بعد از بچه دار شدن و گذشت چند سال به بهانه اینکه دیگر از آنها گذشته، اتاق خواب خود را تعطیل کرده و از آن غافل می شوند، حال آنکه "نیاز خلوت جنسی و عاطفی زوجین" همیشه وجود دارد.

⚠️عدم توجه به علائم هشدار دهنده نخستین

در ابتدا که زوجین تصمیم به ازدواج با یکدیگر می گیرند، به درستی به ملاکها و ترجیحات خود در انتخاب پارتنر دقت نمی کنند و یا اگر متوجه شوند که به طور مثال فاکتورهای مد نظرشان در فرد مقابل وجود ندارد، ساده انگارانه و به امید آنکه در طول زمان این مسائل مرتفع خواهد شد، تن به ازدواج می دهند، حال آنکه داستان ازدواج پیچیده تر از این حرفهاست‌.
بطور مثال مراجع خانمی که با شکایت عدم تمایل جنسی نسبت به همسرش مراجعه نموده، می گوید؛ همسرم مرد خوبیست اما از همان ابتدا با تیپ و اندام و ظاهر ایشان مشکلات جدی داشتم. به توصیه اطرافیان مبنی بر اینکه موقعیت ایشان خوب است و در عین حال این موضوع به مرور زمان رفع شده و مساله مهمی نیست ازدواج کردم، الان ۱۰سال از ازدواجم گذشته و صاحب دو فرزند هستم اما همچنان هیچ کششی به سمت همسرم ندارم و یک رابطه خارج زناشویی دارم.

⚠️ تغییر در طی زمان:
معمولا وقتی دو نفر تصمیم به ازدواج با یکدیگر می گیرند، نقاط مشترک و تفاهم برانگیز زیادی را در میان خود جستجو و پیدا می کنند، اما به مرور زمان انسانها تغییر می کنند و اگر این تغییر هم سو با یکدیگر و یا با سرعت بسی متفاوت باشد، بعد از مدتها دو نفر از یکدیگر فاصله زیادی گرفته و تفاهمات تبدیل به اختلاف و چالش می شود و این موضوع بطور مستقیم و غیر مستقیم روی روابط جنسی آنها تاثیرگذار خواهد بود.
بطور مثال زوج جوانی که ۴سال بعد ازدواج، آقا به موقعیت مالی و شغلی بالایی دست پیدا کرده و خانم شغل و جایگاه اجتماعی خود را از دست داده و خانه نشین و متکی به مرد شده، و این مساله اختلافات زیادی را بین آن دو ایجاد کرده و روابط بین آن دو را سرد کرده...


🎯عدم تلاش برای جذب یکدیگر:
از جمله دیگر عواملی که منجر به سردی روابط همسران می شود این است که؛ دختر پسری که روزگاری برای جای گرفتن در دل دیگری زیباترین واژه ها را به کار می بردند و لطیف ترین رفتارها را نسبت به یکدیگر داشتند، امروزه از هر تلاشی برای جذب پارتنر خود خودداری کرده و چه بسا زندگی مشترک در اولویت چندم برنامه هایشان قرار گیرد، و برای حفظ و اعتلای رابطه خود هیچ تلاشی نکرده و باغچه زندگی مشترک را به حال خود رها کنند.

🎯صاحب فرزند شدن؛
صاحب فرزند شدن همانقدر که می تواند بهانه ای برای بیشتر در کنار هم بودن باشد، اما اگر فرزند کانون توجه صرف واقع شود، می تواند باعث دوری و غفلت زوجین از یکدیگر شده و روابط عاطفی و جنسی زوج را به شدت متاثر کند، این موضوع بیشتر در زنان و بعد زایمان اتفاق می افتد و اغلب شکایت و نارضایتی مردان را به دنبال دارد.

🎯ادامه تحصیل و مشغله کاری زیاد؛
در مواردی که یک یا هر دو زوج به فکر ادامه تحصیل می افتد و یا در جهت پیشرفت شغلی وقت و انرژی بیشتری در خارج خانه صرف می کند و یا حتی دچار بحرانی در کارش می شود و تمرکزش از خانه و همسر منحرف میشود، اگر این مساله توسط زن و شوهر به خوبی مدیریت نشود، رفته رفته لطمات جبران ناپذیری به زندگی زوجین وارد خواهد کرد.

🎯وجود مشکل جنسی در یکی از پارتنرها و عدم توجه به حل آن
.پایان.

 

دکتر بهاره صباغ ابريشمي
روانپزشک و درمانگر اختلالات جنسي
گروه روانپزشکي ويان

 

 

                                               photo 2019 11 28 12 59 56        

 

 

 

 

 

 

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

برچسب ها: مشکلات ارتباط جنسی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15