‍ اضطراب از نوع "جنسی"

⚠️ ارتباط جنسی بطور طبیعی یک فرایند لذت بخش می باشد، اما اگر یکی از زوجین در این مورد دچار استرس و اضطراب باشد، این رابطه دیگر برایش جذابیت و لذت مورد انتظار را نخواهد داشت، چرا که وضعیت ذهنی شما تاثیر شگرفی بر توانایی جنسی شما دارد و مهمترین ارگان سکسی شما مغز شما است، نه آلت تناسلیتان.وقتی ذهنتان درگیر باشد و استرس داشته باشید، بدنتان هم نمی تواند پاسخ مناسب دهد.

⚠️نگرانی های مختلف و زیادی وجود دارد که می توانند موجب اضطراب جنسی شود، از قبیل؛
-ترس از اینکه عملکرد خوبی نداشته باشید و نتوانید همسرتان را از نظر جنسی راضی کنید.
- تصویر بدنی ضعیف از خودتان مثلا نگرانی از اضافه وزن
-نگرانی مردان از کوچک بودن سایز آلت تناسلی
-نگرانی مردان در مورد انزال زودرس یا دیررس یا اشکال در نعوظ آلت
-اضطراب زنان از نرسیدن به اوج احساس یا لذت نبردن از تجربه جنسی

⚠️همه این اضطراب ها بدن شما را وارد واکنشی به نام "جنگ یا گریز" می کند، و بدن در طی یکسری واکنشها که البته در برابر تهدید طراحی شده، هورمونهای استرس زا مثل اپی نفرین و نور اپی نفرین و... ترشح می کند، که این هورمونهای عصبی برای عملکرد طبیعی جنسی مضر است و منجر به اختلالات جنسی همچون انزال زودرس، اختلال نعوظ و عدم تحریک پذیری زنان و... میشود.

⚠️⚠️نتیجه آنکه آنقدر در مورد رابطه جنسی مضطرب می شوید که نمی توانید عملکرد مناسبی داشته باشید و این به اضطراب بیشتر در این زمینه منجر می شود.

 گفته شد که وضعیت ذهنی شما تاثیر شگرفی بر توانایی جنسی تان دارد، بطور مثال حتی اگر با کسی باشید که به لحاظ جنسی بسیار برایتان جذابیت دارد، نگرانی از اینکه بتوانید او را راضی کنید و عملکرد مناسبی حین سکس داشته باشید، ممکن است باعث شود انجام آن برای شما غیر ممکن شود.

🆘غلبه بر اضطراب جنسی🆘

۱. اگر دچار اضطراب جنسی هستید حتما به روانپزشک مراجعه کنید، کسی که با او احساس راحتی کنید و بتوانید در مورد زندگی جنسی تان آزادانه با او حرف بزنید. پزشک بعد از انجام مصاحبه و معاینه آزمایشاتی را برای اطمینان از وضع سلامتی شما درخواست خواهد داد و یا به بررسی و اظهار نظر در مورد داروهایی که ممکن است در عملکرد جنسی تان ایجاد مشکل کرده باشد، می پردازد.
تجویز دارو برای درمان اختلال نعوظ و سایر مشکلات جنسی که به علل جسمی یا روانی مربوط باشد، میتواند در گام نخست موثر واقع شود.

۲.درمانهای روانشناختی؛ صحبت با مشاوری که در زمینه درمان مشکلات جنسی تجربه داشته باشد، به شما در درک بهتر این نوع اضطراب و کنترل آن با استفاده از تکنیکهای مختلف درمانی کمک می کند.

در ادامه راهکارهای غلبه بر اضطراب جنسی...

۳.با همسر خود صمیمی و راحت باشید.
حرف زدن با همسرتان در مورد اضطراب جنسی، خود می تواند به کم کردن بخشی از نگرانی هایتان کمک کند. ابراز نگرانی، گوش دادن، همدلی، پیدا کردن یک راه حل و... شما را به هم نزدیکتر کرده و رابطه جنسی تان را تقویت خواهد کرد.

۴.نزدیک شدن بهم و معاشقه از طرق دیگر
راههای زیادی برای نزدیک شدن بهم بدون رابطه جنسی کامل وجود دارد؛ همسرتان را ماساژ دهید یا با هم حمام کنید، یا مثال دوران نامزدیتان باهم روابط پر شور ناکامل برقرار کنید.

۵.ورزش کردن باعث میشود حس بهتری نسبت به شکل ظاهری بدن خود پیدا کنید، در عین حال اضطراب را نیز کاهش داده و باعث میشود استقامت شما در عمل جنسی هم بالا رود.

۶.پرت کردن حواس: سعی کنید وقتی با می خواهید با همسرتان رابطه جنسی داشته باشید، یک موسیقی رمانتیک یا فیلم عاشقانه (نه پورنوگرافی) پخش کنید، به چیزی که تحریکتان می کند فکر کنید، بر روی جذابیتهای پارتنرتان با استفاده از حواس پنجگانه خود متمرکز شوید و دست از مانیتور کردن ظاهر خود و عملکردتان بر دارید، بدین ترتیب استرس کمتری خواهید داشت.

۷.نهایتا برای غلبه بر اضطراب جنسی خود از مشاورین آگاه کمک بگیرید تا بتوانید دوباره به یک زندگی جنسی سالم برگردید و از آن لذت ببرید.

 

دکتر بهاره صباغ ابريشمي
روانپزشک و درمانگر اختلالات جنسي
گروه روانپزشکي ويان

 

photo_2019-11-28_12-10-16.jpg

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

برچسب ها: مشکلات ارتباط جنسی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15