آسکشوالیتی یا بی جنس گرائی

🔯آسکشوالیتی به عنوان شکلی از هویت جنسی تعریف میشود که در آن فرد بطور غیر ارادی گرایش و کششی به سمت هیچ جنسی ندارد و سکس برایش جذاب نیست، در حالیکه این یک انتخاب نبوده و در سرشت شخص نهادینه شده است.

این تعریف از اوایل قرن بیست و یکم رفته رفته پدیدار شد.

🔯بین ۱ تا ۳ درصد مردم آسکشوال هستند.


🔯آسکشوالیتی گاها با اختلال کمبود میل جنسی اشتباه گرفته می شود، چرا که با آن مشابهت ظاهری دارد.اما در آسکشوالیتی احساس پریشانی و ناراحتی از نبود میل جنسی وجود ندارد.

🔯اغلب افراد آسکشوال به مانند دیگران عاشق و زوج می شوند اما مسائل جنسی برایشان بی معناست.
از آنجایی که افراد بی جنسی گرا در روابط جنسی طردشدگی را تجربه می کنند و این اصل روابطشان را متاثر می کند، ممکن است پریشانی از برهم خوردن روابط عاطفی با پریشانی در مورد نبود میل جنسی اشتباه گرفته شود و باعث اشتباه در افتراق آسکشوالیتی از اختلال کمبود میل جنسی گردد.

🔯از آنجا که آسکشوالیتی به مانند، دگر جنس گرایی، هم جنس گرایی و یا دو جنس گرایی، یک هویت جنسی کاملا مستقل است؛ فرایند درمان توسط یک سکستراپیست شامل تشخیص، آموزش و ایجاد پذیرش در فرد می باشد.

🔯بی جنس گرایی به معنای بیماری، انحراف، عدم تعادل هورمونی، افسردگی، ترس یا پرهیز ارادی از رابطه جنسی و یک حالت گذرا که با ازدواج اصلاح شود، نیست. آسکشوالیتی یک طبیعت خدادادی است.

 

دکتر بهاره صباغ ابريشمي
روانپزشک و درمانگر اختلالات جنسي
گروه روانپزشکي ويان

 

 

10.jpg

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

برچسب ها: مشکلات ارتباط جنسی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15