‍ اضطراب جنسی - اضطراب عملکردی

‍ اضطراب جنسی

این قسمت:

❎❎ اضطراب عملکردی

 

🔯  هسته بسیاری از اختلالات جنسی در زن و مرد این نوع اضطراب است.

 

♻️برای درک بهتر این نوع اضطراب به مثال زیر توجه کنید: 

مردی بدون سابقه مشکل جسمی به دلیل خستگی و بیخوابی و یا یک گرفتاری مالی علی رغم عدم آمادگی روانی بنا به درخواست همسر  اقدام به برقراری رابطه جنسی میکند، در حین کار بطور اتفاقی به یاد گرفتاری روزهای اخیرش می افتد و تمرکز خود را ازدست داده و ناگهان نعوظ خود را از دست میدهد و با واکنش ناخوشایند همسر مواجه میشود، در دفعات بعدی برقراری رابطه علی رغم حل مشکلات مالی و گرفتاریها،مرد قبل انجام سکس دچار اضطراب و نگرانی از عدم موفقیت در کار میشود و  این اضطراب و افکار ناخوشایند  مربوط به شکست(نکند این بار هم...) خود میتواند مقدمه شکست بعدی شود.با تکرار این اتفاق ناخوشایند مرد بطور ناخودآگاه از سکس کناره گیری میکند و دچار کاهش میل جنسی میشود.

🚩مشابه این مساله در مورد انزال زودرس در مردان اتفاق می افتد.در زنان نیز ترس عملکردی خودش را در اختلال ارگاسم به این شکل نشان می دهد که زنی که نگران رسیدن به ارگاسم و اوج لذت جنسی است دچار تعویق و حتی عدم تجربه ارگاسم کامل می شود و یا در دیگر مراحل رابطه جنسی این اضطراب از ناتوانی به راستی فرد را ناتوان و از کار افتاده می کند.

 

💥💥وظیفه سکس تراپیست در این موارد کمک به کنترل اضطراب و اصلاح خطاهای شناختی طرفین و اصلاح واکنشهای فرد مقابل در موارد  افت کارکرد و اراِئه راهکار برای بهبود سازوکار جنسی زوج است.

دکتر بهاره صباغ ابریشمی 

روانپزشک و درمانگر اختلالات جنسی

گروه روانپزشکی ویان

 

                                    

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

برچسب ها: مشکلات ارتباط جنسی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15