ملال بعد از تعطیلات (post holiday blues)

👈ملال بعد از تعطیلات اگرچه شاید هنوز بعنوان یک سندرم شناخته شده و رسمی در منابع ذکر نشده باشد، اما وضعیتی است که نخستین روزهای بعد تعطیلات را برای بسیاری از ما تیره و تار می کند.
این یک پدیده کاملا نرمال است و بهیچ عنوان عجیب و غیر عادی نیست.

👈توضیح علت آن اغلب ساده است؛ اکثر افراد در طی تعطیلات فعالیت لذت بخش تری نسبت به آنچه در روزهای معمول خود انجام می دهند را پی می گیرند، سفر، ملاقات دوستان و آشنایان، استراحت و دیدن فیلم و مطالعه کتاب و...
روزهای عادی با فعالیتهایی که ضروریست و یا بخشی از کسب و کار ماست اشغال میشود و اگرچه انجام این فعالیتها به ما نهایتا احساس موفقیت و کامیابی می دهد، اما مقدار لذت حاصل هنگفت نیست، بنابراین نهایتا میزان لذت فرد بعد تعطیلات پایین می آید.

🤚جای نگرانی نیست، این حالت تا تعطیلات بعدی بطول نخواهد کشید، این شرایط معمولا گذراست و تنها به یک بازه زمانی نیاز است تا فرد خود را مجددا با موقعیت فعلی تطابق دهد.

👈ملال بعد از تعطیلات روی عملکرد شما تاثیر سوء نخواهد گذاشت و خواب و اشتها و تمرکز شما را متاثر نخواهد کرد.اما اگر نگرش منفی نسبت به آینده و یا افکار خودکشی دارید و یا مدت زمان دپرشن شما طولانی شد، حتما باید جهت ویزیت به روانپزشک مراجعه فرمایید.

👈جالب آنکه تنها انسانها دچار دپرشن بعد تعطیلات نمی شوند. سگ ها و گربه ها نیز وقتی اعضای خانواده به محل کار و تحصیل خود باز می گردند، احساس بیقراری و اضطراب می کنند و تلاش می کنند خود را با شرایط وفق دهند.
پیشنهاد داده شده برای به حداقل رساندن دیسترس موجود، وقتی حیوانات در خانه تنها هستند، رادیو را روشن بگذارید و یا قطعه ای از لباس معطر فرد فرد مورد علاقه شان را در نزدیکی آنها بگذارید.

🌀راهکارهایی برای مقابله با ملال بعد از تعطیلات؛

💫تعطیلاتی همچون تعطیلات سال نو اغلب مهمانی ها و تجمعات دوستانه-خانوادگی زیادی را در بردارد که با عدم تحرک و خوردن و نوشیدن خارج از حد متعارف که سلامت فرد را به مخاطره می اندازد، همراه است.
بازگشت یک برنامه غذایی روتین و سالمتر و خارج شدن از خانه و داشتن تحرکات فیزیکی و ورزشی می تواند به کاهش احساس غم و ناراحتی کمک کند.

💫باید توجه داشت که برنامه ریزی برای ورزش ضروریست، حتی اگر یک ورزش ساده و آسان مثل پیاده روی باشد. ورزش تغییراتی در مغز شما ایجاد می کند که یکی از آنها تولید اندورفین شبیه به اوپیوم است.بنابراین وقتی سه بار در هفته برای پانزده تا سی دقیقه ورزش کنید، اندورفین مغز بالا رفته و باعث ایجاد آرامش در شما خواهد شد.

💫خواب کافی( نه زیاد و کم) داشته باشید.

💫تغییراتی در برنامه زندگی خود برای سال جدید ایجاد کنید، تا از بازگشت به برنامه روزمره و تکراری و خسته کننده قبلی جلوگیری شود.

💫برنامه ریزی و جدول بندی هفته ها و ماههای آینده می تواند به شما در بهبود خلقتان کمک کند.
اغلب افراد تمام تلاششان را به خیالپردازی و برنامه ریزی در مورد تعطیلات اختصاص می دهند، در حالیکه باید بخش مهمی از رویاپردازی ها در مورد واقعیت روزانه باشد.

💫خلق یک اثر خوب و به یادماندنی مثل یک آلبوم یا تابلوی عکس یا سفرنامه و... در رابطه با تعطیلاتی که پشت سر نهادید، نه تنها به شما کمک می کند تا بتوانید دوباره آن را در ذهن خود مرور کنید، بلکه یک یاداور عینی( concrete reminder) برای اوقات شگفت انگیزی که پشت سر گذاشتید، فراهم می کند.

💫و کلام آخر اینکه از روزهای بهاری زندگیتان لذت ببرید...

 

دکتر بهاره صباغ ابريشمي
روانپزشک و روان درمانگر
گروه روانپزشکي ويان

 

 

                   photo_2019-11-28_12-50-09.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

برچسب ها: وسواس و اختلالات اضطرابی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15