‍ ‍ در خانه تکانی آخر سال روابط خود را نیز بتکانید؛

🌀در شلوغی شبهای آخر سال و خرید و خانه تکانی و اینهمه دوندگی، چند نفر از ما به فکر خانه تکانی روابط زناشوئی اش می افتد؟ آیا سالی یکبار حال رابطه مان را می پرسیم و معاینه اش می کنیم یا صرفا وقتی حال رابطه وخیم شد و زندگی جهنم ، پریشان و بر سر زنان به دنبال کمک و گاهی معجزه بر می آییم.

🌀از آنجایی که شاخص صحبت کردن در بین زن و شوهران ایرانی بسیار پایینتر از استانداردهای جهانی است، توصیه می کنیم، برای خانه تکانی و زدودن غبار از روابطتان حداقل سالی یکبار درباره موضوعات زیر باهم صحبت کنید و یا برای هم نامه بنویسید‌.

-نقاط قوت رابطه و خصوصیات مثبت پاتنر خود و رفتارهای پسندیده اش را به او یادآور شوید و بابت همه خوبیها از او تشکر و قدردانی کنید.
یادآوری خاطرات مشترک خوب، لحظات صمیمیت و پرتفاهم، علایق و رویاهای مشترک، احساسات عاشقانه و...همه و همه می تواند باعث ارتقاء کیفی رابطه شما شود.

-به همسرتان بگوئید مشخصا ایجاد چه تغییراتی در رابطه و یا در رفتار او می تواند احساس بهتری به شما دهد. از کلی گویی بپرهیزید و هر چه جزئی تر و عینی تر راجع به مسائل باهم حرف بزنید، مثلا به جای درخواست مهربانی بیشتر، دقیقا مطرح کنید که مهربانی از نظر شما در چه رفتارهایی معنی می شود مثلا در "آغوش و نوازش" یا در "خرید هدیه".

- با همسرتان در مورد برنامه ها و اهدافی که برای سال بعد در ذهن دارید صحبت کنید، اینکه یک سال بعد خودتان را در کجا می بینید؛ مثلا در مورد فرزند دار شدن، محل زندگی، خرید خانه یا تاسیس شرکت و... اجازه دهید با فضای ذهنی هم اگرچه در حد یک رویا و آرزو باشد، آشنا و سهیم شوید.

-و در آخر بابت رنجشی که احیانا برای همسر خود ایجاد کرده و آسیبی که به رابطه مان زدیم از صمیم قلب عذرخواهی کنیم و در صدد جبران برآئیم.
در حین عذرخواهی برای رفتار بد خود بهانه نیاورید، توجیه نکنید، حالت تدافعی به خود نگیرید و رفتار بد خود را جزئی و کم اهمیت جلوه ندهید.

 

دکتر بهاره صباغ ابريشمي
روانپزشک و روان درمانگر
گروه روانپزشکي ويان

 

                                             photo_2019-11-28_12-47-10.jpg

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15