داروی اشتباهی!!!

💊ساعت ۱۲ شب؛ منشی مطب پیامی را روی تلفن من می گذارد از این قرار که؛ یکی از بیمارانی که امروز ویزیت کردید با شماره همراه مطب تماس گرفته و عنوان می کند؛ با وجودیکه من صرع ندارم، خانم دکتر اشتباها برایم داروی ضد صرع تجویز کرده و اگر مسئول داروخانه متوجه این اشتباه نمی شد، من دارو را تهیه و مصرف کرده بودم و....!

💊این دیالوگ شایعیست که همکاران روانپزشکان بارها و بارها از مراجعین خود می شنوند، داستان چیست؟

💊برخی از داروهایی که همکاران پزشک و داروساز ما و همچنین مراجعینمان با نگاهی در کتب و یا فضای مجازی از آنها به عنوان داروهای ضد تشنج یاد می کنند، در علم روانپزشکی استفاده گسترده و متفاوتی دارد.

💊برای مثال داروهایی نظیر والپروات سدیم، لاموتریژین، گاباپنتین، پرگابالین، توپیرامات، لووتیراستام و...داروهای مهمی هستند که اگرچه در زیرگروه داروهای ضد تشنج هستند اما در روانپزشکی تحت عنوان داروهای تثبیت کننده خلق شناخته شده و برای درمان اختلالات مهمی همچون افسردگی و وسواس مقاوم، بای پولار، اختلال کنترل تکانه و اختلالات رفتاری، اختلالات شخصیت، پرخوری عصبی، بعضی از انواع سردرد و دردهای عصبی و...استفاده می شوند.

💊مثال دیگر دارویی نظیر پروپرانولول یا ایندرال است که متخصصین قلب آن را برای تنظیم ضربان و یا فشار توصیه می کنند، حال آنکه در روانپزشکی برای مواردی نظیر بی قراری، انواع اضطراب، لرزش دست، سردردهای عروقی، پرخاشگری و...کاربرد دارد.

💊همانطور که مشاهده فرمودید صرف عنوان یک دارو نمی توان به کاربرد آن پی برد و استفاده از آن را منع یا توصیه کرد.بهتر آنست که به پزشک معالج خود اطمینان کرده و از کنجکاوی بی مورد در اینترنت و مقالات و...پرهیز کنید و سوالات مهم خود را فقط از متخصص مربوطه جویا شوید.

 

دکتر بهاره صباغ ابريشمي
روانپزشک و درمانگر اختلالات جنسي
گروه روانپزشکي ويان

 

                                                dar.jpg

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15