‍ فرسودگی روانی در خانواده بیماران بدحال

 

??وقتی یکی از اعضای خانواده به بیماری جسمی یا روانی شدید و ناتوان کننده ای مبتلا میشود، سایر اعضای خانواده نیز در وضعیت ناراحت کننده و سختی واقع می شوند و منابع مالی و وقت و انرژی روانی افراد خانواده کاملا تحت تاثیر این موضوع قرار میگیرد.

 

??وجود بیماری جسمی یا روانی مزمن در خانواده باعث بروز مشکلات و علائم رفتاری مانند تحریک پذیری و عصبانیت و سایر رفتارهای غیر انطباقی  در خود بیمار و نیز بروز اضطراب و نگرانی در اطرافیان بیمار و در کل کاهش کیفیت روابط بین فردی در خانواده میشود، بعلاوه  افت سطح عملکرد و کارایی بیمار در زمینه های مختلف منجر به اثرات منفی بر اطرافیان مانند تداخل در شغل و اوقات فراغت آنها میشود.

 

??بنابراین مراقبین خانوادگی خود متحمل فشار زیاد در نگهداری از این بیماران بوده و در معرض خطر آسیب  روانی جدی هستند.

 

♻️♻️حال چه باید کرد؟

?در قسمت قبل گفتیم که زندگی در کنار فرد مبتلا به بیماری جسمی یا روانی شدید در خانواده میتواند برای دیگر اعضای خانواده مملو از استرس،درگیری و فشار روانی باشد و اعضای خانواده در این مواقع بایستی بیاموزند که چگونه به نیازهای خود نیز توجه کنند.

 

??آنچه در این وضعیتی پیشنهاد میشود⤵️⤵️

 

❌تشکیل جلسات خانوادگی مستمر و برنامه ریزی و تقسیم کار بین اعضای خانواده بطوریکه همه افراد در امور مربوط به مراقبت از بیمار به نوعی سهیم باشند.حتی در صورت عدم وجود فرد مراقبت دهنده دیگر میتوان برای اوقاتی مثلا یک روز در هفته از کمک پرستاری که مورد تائید خود بیمار نیز باشد بهره مند شد.

 

❌از آنجا که استرس طولانی ناشی از زندگی با فردی که بیماری مزمن دارد،برای سلامتی مراقبین خانوادگی مضر است، لازم است که اعضای خانواده با فعالیتهای تفریحی، ورزشی، معنوی و تغذیه مناسب و معاشرتهای اجتماعی باطری انرژی خود را مرتب شارژ نمایند و زمانی را برای امورات شخصی خود حتما در نظر داشته باشند.

دکتر بهاره صباغ ابریشمی 

روانپزشک و روان درمانگر 

گروه روانپزشکی ویان

 

 

                                                    

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15