ارتباط درمانی

✅به تازگی مطلبی در بی بی سی منتشر شد که برگرفته از تحقیقی است که در دانشگاه اگزتر انگلستان انجام شده و در نشریه انجمن پزشکی بریتانیا به چاپ رسیده است و در آن اینطور آمده؛ 

"مرگ در یک دوره دو ساله در کسانی که یک پزشک را می دیدند کمتر از کسانی بود که در همین مدت پزشکان مختلفی را دیده بودند و جنبه انسانی درمان که باعث نجات جان بیماران میشود تا بحال نادیده گرفته شده و باید اولویت بیشتری برای آن قائل شد."

✅مساله تداوم درمان با یک پزشک برای کسانیکه به بیماریهای مزمن روانی نیز مبتلا هستند بسیار موضوع حائز اهمیتی است.
بطور مثال حداقل یک سوم کار درمان یک بیمار در طی پروسه روان درمانی در جریان خود "رابطه درمانی یا راپورت" شکل می گیرد.

✅وقتی روانپزشکی برای بار نخست بیمار را ویزیت می کند و براساس شرح حال وی نسخه ای ابتدایی برای وی تجویز می کند، ویزیت های مکرر بعدی، بررسی تاثیر و یا عوارض دارویی، تنظیم دوز و یا تغییرات لازم درمان و...نقش بسیار مهمی در روند درمان دارد.چه بسیار بیمارانی که به محض نتیجه نگرفتن از یک دوره درمان سریعا پزشک خود را عوض کرده و مرتب در این مطب و آن کلینیک سرگردانند. این موضوع خصوصا در میان بیماران مبتلا به وسواس یا شکاک و بدبین و یا بیماران مبتلا به انواع اضطراب و بیقراری شایع است.
در واقع این بیماران بعلت استیصال، اضطرار،و یا ایده آل اندیشی انتظار نتیجه گیری خیلی سریع و کامل را با یک نسخه درمانی دارند که کمی دور از واقع است.

✅ارتباط مستمر پزشک و بیمار بخش مهم و تاثیر گذاری از درمان تلقی میشود و لازم است که بیماران در مراجعه نخست به پزشک خود چنانچه هر گونه ایده و یا نگرانی در مورد سن و سال پزشک و یا جنسیت وی و یا مذهبی بودن یا نبودن او و حتی آدرس و محل کار پزشک، هزینه ویزیت و... دارند یا قبل اولین مراجعه به پزشک این مسائل را لحاظ کنند و یا در اولین مراجعه خود موارد فوق یا دغدغه های دیگرشان را با پزشک مطرح کنند.
چرا که مسائل فوق در شکل گیری رابطه و ظرفیت پذیرش درمانی بیمار بسیار مهم و تاثیرگذار است.

 

دکتر بهاره صباغ ابريشمي
روانپزشک و روان درمانگر
گروه روانپزشکي ويان

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

برچسب ها: افسردگی و اختلال دوقطبی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15