• S1
  • ss1
  • ss2

مهارت های زندگی زناشویی ( 👈 مهارت مذاکره 👉 )

👈 بطور کلی مذاکره نوع خاصی از ارتباط است و یک مهارت محسوب می شود.
 
👈  اگر از راهبردهای ذکر شده در این مبحث تبعیت کنید، میتوانید در ارتباط خود یک مذاکره کننده منصف و موثر باشید و قادر خواهید بود اغلب اوقات بدون فریب همسرتان به خواسته های خود برسید.
 
👈 بهترین زمان برای یادگیری مذاکره زمانی است که اختلافات شما زیاد بالا نگرفته است.
 
👈 مذاکره ، مهارت ارتباطی مهم و ارزشمندی است که بهتر است در کنار آموزش مهارت های عمومی در زمینه جرات_ورزی ، گوش_دادن_فعال و همدلی آموزش داده شود.
 
 
🔴🔴🔴 اصول مذاکره_خوب :
 
👈 ۱. تعارض اجتناب ناپذیر است. همه زوج ها هر چند وقت یکبار ، باهم دعوا می کنند. به وجود آمدن تعارض ، به این معنا نیست که رابطه دچار مشکل است.
 
👈 ۲. هیچ وقت فحش ندهید، تهدید نکنید، عصبانی نشوید و غیره . در قسمت مهارت های زندگی زناشویی بخش مهارت ارتباط شفاف را بیان نمودیم و  نیز در زمینه اجتناب از راه کار های ناکار آمد پرداختیم.
 
👈 ۳. مذاکره شامل دو طرف قانونی است که علایق متضادی دارند. همه تعارضات و بحث ها به مذاکره نیاز ندارند. مذاکره را در تعارضاتی که واقعا مهم است و در آن با هم تضاد دارید و علایق بر حق دارید انجام دهید.
 
 
👈 ۴. به جای این که بر مواضع خود پافشاری کنید بر علایق خود تاکید کنید. در این مبحث به شما اموزش داده می شود تا تعارضات خود را به عنوان علایقی ببینید که باید کشف شوند نه مواضعی که باید از آن ها دفاع کنید. این کلید مذاکره موفق است.
 
👈 ۵. منعطف باشید . تقریبا همیشه چندین راه حل وجود دارد که برای هر دوی شما مفید است و هر دو روی آنها توافق منصفانه دارید . با عقایدی که از قبل بر آن ها متقاعد شده اید و فقط یک پیام قابل قبول دارد ، دیدگان خود را محدود نکنید.
 
👈 ۶.ثابت قدم باشید. اغلب راه حل ها به پیگیری و اصلاح مداوم نیاز دارند ، تسلیم نشوید.
 
 
 
دکتر_زینب_صائمی
روان_پزشک  
مشاور پیش از ازدواج و زوج_درمانگر 
@vianclinics
 
دکتر زینب صائمی
نویسنده: دکتر زینب صائمی
روانپزشک، زوج درمانگر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر زینب صائمی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15