• S1
  • ss1
  • ss2

تکنیک زوج درمانی تمرکز بر " فرایند بحث " به جای " مجادله درباره موضوع بحث "

👈 اغلب اوقات، موقع_عصبانیت، بحث_بین_شما_و_همسرتان، خوب پیش نمی رود و از مسیر اصلی منحرف می شود. در این مواقع، بهتر است از موضوع بحث ( محتوا ) فاصله بگیرید و مکالمه را درباره آن چه بین شما و همسرتان اتفاق افتاده است ( فرایند_بحث )، ادامه دهید.
 
👈 این تکنیک_زوج_درمانی، یک راهبرد_مقابله_ای محسوب می شود که باید در آن راجع به تجربه_هیجانیتان دست به خود_افشایی بزنید. نکته مهم این است که اظهار نظر درباره فرایند بحث باید کاملا خنثی_و_با_خونسردی باشد تا همسرتان احساس نکند قصد حمله به او را دارید.
 
 
✅ نمونه_بحث : " داستان رضا و مونا " 👇
 
👈 رضا روز شلوغ و پر استرسی را پشت سر گذاشته بود. او مجبور شده بود از وقت ناهارش صرف نظر کند تا به چند کار مهم رسیدگی کند. رضا گرسنه بود و با همسرش مونا چندین بار تماس گرفت تا شام را سریعتر آماده کند ولی مونا پاسخگو نبود. 
 
👈 رضا پشت در منزل رسید. او بشدت عصبانی بود. مونا به استقبال رضا آمد و کاملا از همه جا بی خبر بود. با خوشرویی گفت : " سلام، چه خبر؟ " و رضا با تندی جواب داد : " اگر شعور داشتی و برات مهم بود، اون تلفن لعنتیتو جواب می دادی. نمی دانم چه کاری مهم تر از جواب تلفن داشتی؟ همیشه جوری وانمود می کنی که پرمشغله تر از من هستی! من ازت ی غذای گرم میخوام؛  من اصلا حوصله بحث همیشگی باهات درباره تاخیر غذا رو ندارم! می فهمی؟ نه ! 😬 نمی فهمی !!! "
 
 
👈مونا همیشه در مشاجرات قبلی به رضا در این موارد می گفت : " تو مرد عصبی هستی، همش منو سرزنش می کنی، زندگی با تو واقعا دلسرد کننده است " این قبیل پاسخ_های_تلافی_جویانه بدون شک به افزایش_تعارض بین زوجین می انجامد و جلوی هر اقدام موثری را می گیرد. وقتی زوجین به سرزنش_کردن، قلدری، بی_ارزش_کردن همدیگر و برچسب_زدن به یکدیگر متوسل می شوند، باید از این موضوع مطمئن باشند که فقط به آتش جنگ_و_مشاجره دامن زده اند.
 
👈 اما مونا این بار روش_متفاوتی رو به کار گرفت. او تکنیک_تمرکز_بر_فرایند_بحث به جای مجادله_درباره_موضوع_بحث را اجرا کرد. مونا به آرامی پاسخ داد " من الان احساس ناامنی می کنم، چون تو خیلی عصبانی هستی و سر من داد می زنی و با حرف هایی که زدی، احساساتم را جریحه دار کردی. من متاسفم که تماس هات بی پاسخ موند. امروز موبایلم از جیبم افتاد و شکست. باید خودم بهت زنگ می زدم. واقعا خیلی ناراحتم از این که این قدر عصبانی شدی. شام تا ده دقیقه دیگه آماده است. "
 
👈 رضا سالن را ترک کرد و به اتاق کارش رفت. وقتی مونا او را برای شام صدا زد، رضا خیلی آرام تر از قبل شده بود. در واقع مونا توانست با موفقیت تعارض را با اجتناب از بحث_درباره_موضوع، کاهش بدهد.
 
 
🍁 دکتر_زینب_صائمی
 
روان_پزشک، مشاور_ازدواج، زوج_درمانگر     سکس_تراپیست
گروه_روانپزشکی_ویان
دکتر زینب صائمی
نویسنده: دکتر زینب صائمی
روانپزشک، زوج درمانگر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر زینب صائمی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15