‍ وسواس خرید و درمان

 

??در مباحث قبلی در مورد وسواس خرید و علائم و نشانه های آن سخن گفتیم، در این بخش اشاره کوتاهی به راهکارهای درمانی آن خواهیم کرد.

 

?توصیه نخست متخصصین به افراد دارای وسواس خرید آنست که حتی المقدور با کارت اعتباری خود به خرید نروند و زمانیکه از خانه خارج میشوند مبلغ اندکی فقط به اندازه نیازشان به همراه داشته باشند، در این صورت غیر از وسایل مورد نیاز خود نمی توانند خرید دیگری انجام دهند.

 

?اطرافیان فرد مبتلا به وسواس خرید بهتر است که به جای پرداخت ماهانه و یک جای پول به این افراد، بصورت روزانه یا هفتگی و در مقادیر کمتر پول در اختیارشان بگذارند تا نتوانند کالاهای غیر ضروریشان را خریداری نمایند. 

 

?بهتر است فرد مبتلا به وسواس خرید همراه با یک نفر دیگر مثل مادر یا خواهر و...به خرید بروند و در حین خرید شخص از خود این سوال رابپرسند که آیا به این وسیله نیاز دارند یا خیر و اگر پاسخ منطقی برای این سوال یافت شد و فرد همراهشان نیز این نیاز را تایید کرد آنگاه به خرید شیء مد نظر بپردازند.

 

?? اساس درمان در اختلال وسواس خرید مانند سایر وسواسها مانیتور کردن رفتار وسواسی مثلا تهیه جدول شامل دفعات انجام این رفتار، مدت زمان صرف شده در هر بار، مقدار پول خرج شده، افرادی که همراه بیمار بوده اند، احساس و افکاری که در حین عمل بیمار داشته و... بعد چند روز بیمار این جدول را مرور کرده و به دنبال کشف الگوی واحدی در آن باشد.مثلا اینکه در چه زمانها و یا مکانهایی احتمال رفتار خرید در او بالاتر بوده، چه افراد و احساسات و افکاری روی رفتار او تاثیرگذار بوده اند و...بیمار باید این الگوها را بشناسد و یاد بگیرد که در مقابل این وسوسه ها مقاومت کرده و اضطراب ناشی از آن را تحمل کند.

 

⚠️⚠️در آخر توجه به این نکته ضروریست که وسواس خرید ممکن است با وجود همه این تدابیر در نهایت نیاز به مداخله دارویی و غیردارویی روانپزشک داشته باشد.

دکتر بهاره صباغ ابریشمی 

روانپزشک و روان درمانگر 

گروه روانپزشکی ویان

 

                                                 

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

برچسب ها: وسواس و اختلالات اضطرابی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15