طلاق و رابطه جنسی قبل ازدواج

🚦در مقالات قبلی به این نکته مهم اشاره داشتیم که در چند سال گذشته، حدود نیمی از موارد طلاق به دلیل مشکلات جنسی آشکار و نهان زوجین در زندگی مشترک بوده است.

🚦اما سوال مهمی که در اینجا مطرح میشود آن است که آیا تغییرات اجتماعی که باعث شده سیر روابط متحول شود و افراد رابطه جنسی را پیش ازدواج تجربه کنند، تاثیر مثبتی بر ثبات ازدواج گذاشته یا خیر؟ به عبارتی آیا تجارب متعدد قبلی کیفیت ازدواج را بالا میبرد؟

🚦پاسخ این سوال بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده در امریکا "بله و خیر" می باشد.
بررسی ها نشان می دهد مردان و زنانی که پیش از ازدواج فقط باهم رابطه جنسی داشته اند کیفیت زندگی زناشویی شان به مراتب بهتر از کسانی بوده که تجارب جنسی زیاد با پارتنرهای متعدد داشته اند و این نکته خصوصا در مورد زنان قابل توجه بود.

🚦شاید یکی از مهمترین دلایل برای توصیف پدیده فوق این باشد که وقتی تجربه گذشته فرد زیاد باشد، مقایسه هم از هر جهت( و نه صرفا مسائل جنسی) زیاد می شود، بطور مثال از نظر جذابیت ظاهری، مهارتهای جنسی، مهارتهای ارتباطی و حل مساله و...، وقتی امکان مقایسه زیاد باشد، شانس رضایت نیز کم میشود.
این نوع مقایسه ها معمولا کلی نگر و همه جانبه نیست و هر ویژگی همسر فعلی با بهترین تجربه قبلی مقایسه می شود و توقع در معیارهای همسرگزینی بالا می رود. بنابراین در اینجا وجود تجارب متعدد بجای اینکه نکته مثبتی محسوب شود، دردسرساز میشود.
اگرچه مطالعات دیگری نیز در ایران وجود دارند که رابطه معناداری بین روابط قبل ازدواج و کیفیت ازدواج نیافته اند.

🚦بعنوان نتیجه گیری؛ روابط جنسی وسیع پیش ازدواج شانس موفقیت آن را کم می کند و آنچه در روابط شما پیش ازدواج اتفاق می افتد چه در ارتباط با کسی که همسر آینده تان میشود و چه در ارتباط با دیگران، تاثیر مهمی بر کیفیت زندگی زناشویی شما خواهد گذاشت‌.

 

دکتر بهاره صباغ ابريشمي
روانپزشک و درمانگر اختلالات جنسي
گروه روانپزشکي ويان

 

talagh.jpg

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

برچسب ها: زوج درمانی و مشاوره قبل ازدواج, مشکلات ارتباط جنسی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15