سخنی با همسران خانمهای مبتلا به واژینیسموس

*واژینیسموس= اتقباضهای غیرارادی در عضلات ناحیه انتهایی دستگاه تناسلی که باعث تنگی و بسته شدن ناحیه واژن می شود و هر گونه نزدیکی کامل را با درد و یا ترس شدید همراه می سازد، و در نتیجه آن دخول امکان پذیر نمی شود و ممکن است حتی چند سال بعد ازدواج خانم همچنان باکره باقی بماند.

⚛️متاسفانه خانمهایی که با این شکایت به کلینیک مراجعه می کنند؛ صرفا با ناراحتی ناشی از یک اختلال مواجه نیستند،شمار زیادی از این مراجعین فشار روانی سنگینی را متحمل می شوند که از ناحیه همسر خود و یا خانواده های طرفین به آنها تحمیل میشود و زمان زیادی از جلسات ما به تفهیم موضوع واژینیسموس به آقا و جلب مشارکت و همکاری وی در درمان، و نیز آموزش به زوجین در جهت ایجاد و حفظ مرزبندی مشخص بین آنچه که به زوج و اتاق خواب آنها مربوط است و دخالت و ورود خانواده هایشان می گذرد.

⚛️شنیدن سخنانی از مراجع در اتاق درمان برای درمانگر سخت و دردناک است؛ خانمی که ۵ماه از ازدواج وی گذشته و مبتلا به واژینیسموس بود، میگفت؛ همسرم مدام چشمش دنبال زنان دیگر است و در این ۵ماه دوبار متوجه روابط خارج زناشوئی وی شده ام، در مقابل اعتراضاتم بحث ناتوانی من برای برقراری رابطه جنسی کامل و نقص در لذت جنسی را مطرح می کند!
خانم جوان دیگری عنوان می کرد که پدر و مادر همسرم بطور مرتب پیگیر رابطه جنسی من و همسرم هستند و وقتی با پاسخ منفی از جانب ما مواجه می شوند؛ با پدرم تماس می گیرند و هشدار طلاق می دهند.
دیگری می گوید؛ بعد دو سه ماه رابطه جنسی ناموفق همسرم محل خوابش را از من جدا کرده وفیلم پورن میبیند و خودارضایی می کند و از هرگونه تماس فیزیکی با من خودداری می کند.
از این دست داستانهای تلخ در مطب کم نیست.

❗️❗️مطمئنا مواجه شدن با چنین شرایطی می تواند در هر کسی باعث بیدار شدن مجموعه ای از احساسات ناکامی، دلسردی و نومیدی، بی کفایتی، دل زدگی، بدبختی، رنجش، گناه، اضطراب و دلهره، غم، گرفتاری، نیاز، خشم و...شود. وضعیت شما و احساساتی که تجربه می کنید قابل درک است.

👈اما؛
سعی کنید در این میان احساسات طرف مقابلتان را نیز در نظر بگیرید، همسر شما در این لحظات کمتر از خود شما در هجوم هیجانات منفی شخصی قرار نگرفته، احساسات خود را در یابید، با هم در میان بگذرید، همدیگر را درک کرده و از یکدیگر در گفتار و رفتار دلجویی و مراقبت کنید.

👈آنچه در درمان این اختلال مهم است، مراجعه زن و مرد باهم و شرکت و حضور فعال هر دو نفر در درمان است، سرزنش، تهدید، برخورد تهاجمی و یا از آنطرف دوری گزینی و سردی عاطفی و یا رهایی اصل مطلب تا بهبودی خودبخودی یا تلاش یکطرفه، درمان این اختلال را با مشکل مواجهه می کند.

👈انقباض مهبل و ممانعت از انجام دخول در این اختلال غیر ارادیست و دست خود فرد نیست، اما در عین حال به راحتی درمان پذیر است.
طول مدت درمان این اختلال با استفاده از رواندرمانی بسته به همکاری زوجین و علت ایجاد آن متفاوت است، بطور مثال فردی که ترس از برقراری رابطه جنسی دارد، یا کسی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و یا کسی که خشکی واژن دارد می توانند دچار واژینیسموس باشند، حال آنکه طول درمان در هر کدام متفاوت است.

👈لطفا حریم خصوصی اتاق خواب خود را حفظ کنید و حتی دوستان یا نزدیکترین فرد خانواده خود را در جریان اتفاقاتی که در آن می گذرد قرار ندهید، اگر فرهنگ خانوادگی شما به گونه ایست که از شما راجع به انجام شدن رابطه سوال میشود، در پاسخ به کنجکاوی اطرافیان یک کلام بگویید که رابطه انجام شده و به این ترتیب جلوی ورود خانواده به این موضوع و هرگونه پیگیری، اظهار نظر، مداخله، قضاوت و انتقادات بعدی را مسدود کنید، و بعد آن با خیال راحت به همراه همسرتان برای درمان اختلال مراجعه کنید.
👈👈واژینیسموس درمان شدنیست اگر هر دو نفر بخواهید.

 

دکتر بهاره صباغ ابريشمي
روانپزشک و درمانگر اختلالات جنسي
گروه روانپزشکي ويان

 

                                             2.jpg

 

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

برچسب ها: مشکلات ارتباط جنسی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15