همسرانی که جدا از هم می خوابند....

✅جدا خوابیدن زوجین از هم می تواند یکی از رفتارهای رایج در میان همسرانی باشد که با هم اختلاف دارند و از نظر عاطفی از هم دور شده و قصد متارکه دارند.

✅ به جز این مساله گاهی اوقات زوجین به بهانه های دیگری نیز جای خواب خود را از هم جدا می کنند که یکی از شایعترین آنها بالا رفتن سن زن و مرد و یا حضور فرزند یا فرزندان کوچک و بزرگ در خانه و شرم از آنهاست.
✅ از علل دیگر دخیل در این زمینه می توان به -خر و پف همسر -ناهماهنگی بین ساعات خواب زن و شوهر (مثلا شیفت کاری شبانه یکی از زوجین) -گرمایی و سرمایی بودن متفاوت زوجین -خوابیدن روی تخت یا زمین -بی خوابی زن یا مرد و... اشاره کرد.

❓❗️چه باید کرد؟
برای رفع این مشکل و در صورتیکه از جدا خوابیدن همسرتان دلخورید، در ابتدا به جای هرگونه ذهن خوانی و پیش داوری در مورد رفتار وی با او صحبت کنید و سعی کنید از دلایل او مطلع شده، و تا حد امکان درصدد رفع این دلایل برآیید مثلا درمان خروپف. اما اگر شرایط به گونه ایست که نمی توان راه حلی برای آن پیدا کرد و مجبور به پذیرش موضوع شدید، حتما مدتی قبل از رفتن به رختخواب خود همدیگر را در آغوش گرفته، نوازش کنید یا ماساژ دهید و یا صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب به سراغ یکدیگر بروید و بدین وسیله صمیمیت فیزیکی و عاطفی خود را حفظ کنید.هیچ وقت محرومیت از رابطه جنسی را وسیله کنترل و تنبیه طرف مقابلتان نکنید.
همچنین باید به کودکان از نخستین سالهای تولد، مرزبندی دنیای خود و رابطه والدینشان را آموخت، اینکه والدین برای خود اتاقی جداگانه و حریمی مخصوص خود دارند که دیگری جز با اجازه گرفتن نمی تواند وارد آن شود. بعلاوه فرزندان باید شاهدجریان عشق و عاطفه (و نه سکس ) بین والدین خود باشند تا آن را بیاموزند و به دیگری عرضه دارند و این قضیه نه تنها عیبی ندارد، بلکه لازمه تربیت کودکان است.

 

دکتر بهاره صباغ ابريشمي
روانپزشک و درمانگر اختلالات جنسي
گروه روانپزشکي ويان

 

                                                          joda.jpg

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

برچسب ها: مشکلات ارتباط جنسی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15