مودالیته های مختلف حسی

✴️قسمت اول

👈هریک از ما جهان اطرافمان را به شیوه ای متفاوت از دیگری درک کرده، سازماندهی و ارائه می کنیم.
چرا که انسان بر اساس ژنهای ارثی اولیه و نیز تاریخچه زندگی گذشته و تجارب قبلی، مدلی از جهان در ذهن خود دارد و بر پایه آن با دنیا و آدمهایش ارتباط برقرار می کند.

👈بر این اساس ممکن است سیستم برقراری ارتباط یک فرد با جهان پیرامونش از طریق مودالیته لمسی، سمعی و یا بصری باشد.مثلا یک فرد بصری تجربیاتش را براساس توصیف و خلق عکس و تصویر برای شما توضیح می دهد، و یک فرد لمسی تجاربش را بوسیله احساساتش سازماندهی می کند.
برای برقراری ارتباط موثر با دیگری مهم است که بفهمیم فرد تجربه اش را از دنیا چگونه سازماندهی می کند و مودالیته غالب وی کدام است، چرا که در آن صورت این انتخاب را داریم که با زبان او و مدهای حسی اش با وی ارتباط گرفته و نشان دهیم تجربیات حال حاضرش را درک می کنیم.

👈آنچه در بالین مشاهده میشود آن است که معمولا افراد لمسی شکایت از این دارند که افراد سمعی و بصری بی احساسند، بصریها شکایت می کنند که سمعی ها به آنها توجه نمی کنند، زیرا حین مکالمه با آنها تماس چشمی ندارند. افراد سمعی شکایت می کنند که افراد حسی به صحبتهای آنها گوش نمی دهند و...خلاصه اینکه یک گروه فکر می کند گروه دیگر عمدا با آنها بدرفتاری و عدم درک و پذیرش دارد و این روابط بین فردی را به چالش می کشد.

✴️قسمت دوم

👈در قسمت قبلی گفتیم که انسانها دنیای پیرامون خود را با سه جور مودالیته لمسی، بصری، سمعی شناسایی کرده و درک خود از تجربیاتشان را از طریق این سه نوع مودالیته به اطرافیانشان بازنمود می کنند.

👈برای شناخت مودالیته های حسی خود و دیگری راههای مختلفی وجود دارد که در زیر به دو نوع آن اشاره می کنیم.

۱.روش اول؛ در جملات به کار برده شده در حین برقراری دیالوگ دقت کنید؛ افعال، قیدها، صفت ها و مصدر هایی فرد در جملات خود به کار میبرد غالبا از چه جنسی است، گزاره های انتخابی فرد برای توصیف تجاربش می تواند جنس سیستم اصلی مودالیته وی را بازگو کند.
برای مثال وقتی فردی در صحبتهایش از کلمات؛ احساس کردن، دستم آمد، دست کشیدن، تماس برقرار کردن، بوسیدن و...استفاده می کند، می توان نتیجه گرفت مودالیته حسی اصلی فرد "لمسی" است.

۲.روش دوم؛ فکر کنید همسر شما یا فرزندنتان در سفر دوری به سر می برد و بشدت دلتنگ او هستید، اگر همین لحظه این امکان بوجود بیاید که با او با یکی از انواع مودالیته ها روبرو شوید، ترجیح می دهید کدامیک را انتخاب کنید؟ دیدن او؟ شنیدن او؟ یا لمس او؟ این همان مودالیته غالب شماست.

👈با یادگیری سیستم مودالیته افراد، شیوه بهتر ارتباط موثر با یکدیگر را می آموزیم، ضمن اینکه وقتی شخص سعی می کند به فراخور مودالیته حسی فرد مقابلش دنیا را ببیند و درک کند، در واقع تجربیات خود را گسترش داده و انسان رشدیافته تری میشود.

 

 

دکتر بهاره صباغ ابريشمي
روانپزشک و زوج درمانگر
گروه روانپزشکي ويان

 

 

                           mod.jpg

 

 

 

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

برچسب ها: زوج درمانی و مشاوره قبل ازدواج

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15