سخنان کارشناس شبکه تابان یزد از نگاهی دیگر

همانطور که مستحضرید، پس از پخش سخنان یکی از کارشناسان برنامه خانواده در شبکه تابان یزد، به دنبال تماسهای مردمی با صدا و سیمای این مرکز و ابراز گلایه و ناراحتی خیل زیادی از جمعیت، صدا و سیمای یزد از تولید و پخش این برنامه عذرخواهی نمود، در این راستا بر آن شدیم تا به ذکر چند نکته در خصوص مطالب خانم کارشناس برنامه بپردازیم؛

۱-به نظر میرسد یکی از علل مهم اعتراض مردم و جبهه گیری علیه مطالب مطرح شده در برنامه، نگاه جنسیتی کارشناس برنامه به آن بوده است، اگر خانم کارشناس در توضیحات خود از همان ابتدا این نوع ماساژ را برای هر دو جنس پیشنهاد می داد و در شرح آن گفته می شد که این تکنیک جهت افزایش صمیمیت و عشق بین زوجین است، مسلما نگاه افراد به این داستان جور دیگری بود، چرا که در تکنیک "تمرکز حسی" که یکی از مهمترین تکنیکهای سکس تراپی است، به هر دو زوج روش صحیح نوازش، ماساژ و لمس و بوسیدن بدن یکدیگر آموزش داده میشود و این شامل تمامی بخشهای بدن من جمله پاها می شود و بالطبع در لذت و آرامش زوجین نقش بسزایی ایفا می کند، اما این تکنیک به شکل دو جانبه و مشارکتی بین زن و مرد صورت می گیرد و هر بار یکی از زوجین لذت دهنده و دیگری لذت گیرنده است و هر دو به نوبت از آن بهره مند می شوند.
به نظر می رسد خانم کارشناس با نیم نگاهی به این تکنیک اما متاسفانه آن را به شکل من درآوردی و ایرانیزه با این نوع لحن و بیان تغییر داده است.

۲- از نظر کارشناسان سلامت روان، ماساژ میتواند اضطراب فرد را کاهش داده و لذت و آرامش را به او هدیه کند، اما مسائلی نظیر اعتیاد، پرخاشگری، تنبلی و اهمال کاری و بیکاری و...با ماساژ درمانی درست نمی شود.
اعتیاد و پرخاشگری معضلات بسیار مهمی هستند که نیاز به ارجاع به روانپزشک و روانشناس خبره دارد و نه ماساژ.
شاخص استاندارد خشونت کلامی و فیزیکی در خانواده عدد صفر است و زوجین نمی بایستی ظالم پروری کنند و هر کدام از آنها مسئول رفتاریست که دیگری با وی انجام می دهد، پس مهم است که در جهت مطالبه حقوق انسانی خود باشند.

۳-متاسفانه صدا و سیمای ما بعضا از افرادی بعنوان کارشناس استفاده می کند که هیچگونه تخصصی در زمینه روابط زوجین ندارند و صرفا با پرداخت پول برای معرفی شدن و تبلیغات کاری وارد این عرصه می شوند، و از همه بدتر افرادی پای دیدن این برنامه ها می نشینند که اکثرا خانمهای خانه دار هستند و در طی روز در منزل هستند و بیش از آن که در باب آنچه که می شنوند تفکر و تحقیق و تفحص کنند، با فرض آنکه این مطالب درست و علمیست سعی می کنند شنونده خوبی باشند و به این توصیه ها عمل کنند.
👈امیدواریم زین پس و به دنبال انتقادات هوشمندانه مردمی، شاهد نظارت بیشتر و موثرتری از جانب مسئولین امر، بر محتوای برنامه های مخصوصا آموزشی صدا و سیما باشیم.

 

دکتر بهاره صباغ ابريشمي
روانپزشک ، زوج درمانگر و درمانگر اختلالات جنسي
گروه روانپزشکي ويان

 

     photo_2018-02-01_16-23-17.jpg

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

برچسب ها: زوج درمانی و مشاوره قبل ازدواج

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15