✅طبعیت زرد و قرمز پاییز افسرده‌تان نکند

پاییز شده و تغییر رنگ طبیعت از سبز و آبی به زرد و قرمز، کوتاه شدن طول روز و ساعت‌های طولانی شب، مایل تابیدن خورشید و از طرفی دیگر کم‌تحرکی و خانه‌نشینی برخی افراد، همه و همه می‌توانند دست به دست هم دهند و در فصل پاییز و زمستان باعث بروز افسردگی فصلی شوند.

افسردگی فصلی یکی از انواع اختلالات خلقی است که به صورت دوره‌ای در فصول سرد سال در فرد عارض می‌شود. تغییر رنگ طبیعت از سبز و آبی به زرد و قرمز، کوتاه شدن طول روز، مایل تابیدن خورشید، کم تحرکی و خانه‌نشینی افراد در فصل پاییز و زمستان، همه و همه از علل ایجادکننده افسردگی فصلی هستند.

اگر می‌خواهید در برگ‌ریزان پاییز دچار افسردگی نشوید پیشنهاد می‌شود حتما به این توصیه‌ها توجه کنید.

🔹 برای پیشگیری از بروز این افسردگی فصلی، توصیه می‌شود از آنجا که نور درمانی، اساس درمان افسردگی فصلی است بنابراین در فضای باز روزانه به مدت یک ساعت پیاده‌روی و تفریح کنید.

🔹از ویتامین‌هایی نظیر ویتامین D و ریزمغذی‌هایی نظیر زینک استفاده و تعاملات اجتماعی خود را بالا برده و از تنها نشستن در خانه خودداری کنید.

🔹 حتما برنامه‌ای برای حفظ سلامت جسمی خود نظیر شنا و پیاده‌روی و برنامه‌ای برای ارتقای سلامت روانی مثل یادگرفتن چیزهای جدید، داشته باشید.

🔹مصرف غذاهای دریایی و سبزیجات را که دارای روی و آهن و... است، در رژیم غذایی خود افزایش داده و مصرف غذاهای دارای چربی زیاد و مواد افزودنی و نوشابه و فست فود را کاهش دهید. برنامه خواب ثابت داشته و از پر خوابی یا کم خوابی بپرهیزید.

🔹 سفرهای کوتاه زمستانی به مناطق آفتابی داشته باشید.

🔹 تغییرات و برنامه‌ریزی‌های مفید را از اهداف کوچک مثل خواندن یک کتاب کم حجم یا روزانه 10 دقیقه پیاده‌روی شروع و آن را به تدریج افزایش دهید.

🔹نکته: در صورتی که با این راهکارها در شرایط روانی‌تان تغییری حاصل نشد، حتما به روانپزشک مراجعه کنید. چراکه روانپزشک از طریق دارو یا روان‌درمانی کمک موثرتری خواهد کرد.

◀️دکتر بهاره صباغ‌ابریشمی، روانپزشک و روان‌درمانگر جنسی


http://www.salamaneh.com/post/66352

دکتر بهاره صباغ ابريشمي
روانپزشک و روان درمانگر 
گروه روانپزشکي ويان

دکتر بهاره ابریشمی
نویسنده: دکتر بهاره ابریشمی
روان پزشک، روان درمان گر و سکس تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر بهاره ابریشمی

برچسب ها: افسردگی و اختلال دوقطبی

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15