چگونه در برابر افسردگی واکسینه شویم ؟؟؟

🍀🍀به بهانه شعار سازمان بهداشت جهانی سال 2017 در مورد پیشگیری از افسردگی: #بیا_حرف_بزنیم

🍀🍀#افسردگی  از شایعترین اختلالات     #روانپزشکی  است که از آن بعنوان #سرماخوردگی _روانی نیز نامبرده میشود .

🍀🍀عوامل واسترسهای محیطی و مسایل بیولوژیک و ژنتیک و هورمونی همگی میتوانند جزو علل ایجاد #افسردگی  باشد .

🍀🍀از آنجایی که #افسردگی  باعث میشود دید فرد نسبت به افراد دور وبر بسیار منفی شود و خلق پایین فرد با اضطراب یا #پرخاشگری و #بیقراری  همراه میشود ؛ افراد دیگری که بعنوان همسر ؛ والدین ؛ فرزند با افراد افسرده زندگی میکنند ؛ زندگیشان دستخوش تغییر خواهد شد .

🍀🍀افراد خانواده فرد #افسرده نیز نسبت به وی ممکن است  ؛ احساسات ۲گانه ای مانند #احساس_گناه در مورد ایجاد افسردگی ویا  #احساس_خشم  از ناتوان و ناکارآمد بودن فرد دست میدهد.

🍀🍀و حال به راهکارهایی میپردازیم که میتواند در برخی از انواع افسردگی فرد را #واکسینه کند:

🍀🍀#معاشرت و #صحبت  با دیگران : اگر به این نیاز روانی  با افزایش ارتباطات صحیح ؛ ارتباط و گسترش شبکه های حمایتی ؛ بیان عقاید و #گوش  دادن به دیگران ؛ به درستی پاسخ داده شود ؛ قدم بزرگی در مسیر افزایش حس #همدلی و احساس #امنیت  برداشته میشود و با کاهش تفکرات منفی و  خطاهای شناختی  که شروع ابشار ایجاد افسردگی میباشد ؛ بر خواهد داشت .

🍀🍀فعالیتهای #معنوی و #انسان_دوستانه:همواره داشتن چنین فعالیتهایی در مراکز خیریه و کمک به افراد بیمار و سالمند و معلول ؛حس #توانمندی را در فرد تقویت میکند و باعث قدرتمند شدن #هویت_معنوی فرد میشود.....

📕📗فعالیتهای #خلاقانه
مطالعه کتابهای مفید ؛ بازیهای هوشمندانه ؛ نوشتن ایده های نو ؛ ایجاد تغییران جدید در محیط اطراف ؛ انجام فعالیتهای قدیمی مثل آشپزی به شیوه ای دیگر ؛باعث افزایش انگیزه فرد و لذت بردن از #هوش بعنوان قسمتی از هویت فرد میشود .

📕📗فعالیتهای #تفریحی

داشتن یک لیست طولانی از فعالیتهای ریز و درشت لذت بخش ؛ برای هر فردی لازم است . هر بار که مسیر #لذت_بردن در فرد تحریک میشود ؛ فعل و انفعالات شیمیایی مغز فرد را بسمت انگیزه مند شدن پیش میبرد .
هر چیزی که در این لیست برای شما هیجان ایجاد میکند ؛ مثل بازی کردن ؛ مهمانی رفتن ؛خرید ؛ فیلم دیدن و.. .....یک قدم موثر برای پیشگیری از #افسردگی  است.

📕📗فعالیتهای #هنری

فعالیت هنری دلخواه هر فرد به منزله طراوت و غنا بخشیدن به قسمتهای تاریک ذهن و کاهش بار احساسات منفی سوق دهنده به سمت خلق پایین است.

📕📗فعالیت بدنی
ورزشهای هوازی مانند شنا ؛ ایروبیک ؛ پیاده روی ؛ عملکرد  هورمونهای شادی را در مغز تسهیل میکند.

📕📗 #مدیریت _زمان

برنامه منظم روزانه ؛ مهارت در اجرای به موقع برنامه های روزانه ؛ ذهن را نیز در این نظم شریک میکند و ذهن منظم میتواند در تصمیم گیریها و حالتهای حسی منفی عملکرد بالغانه تری داشته باشد .

🔐🔐🔐بیایید با فراهم کردن شرایط مطلوب برای خود و نزدیکانمان ؛ خودمان را در مقابل این بیماری دامنگیر  مصون کنیم.

#دکتر_نینا_سلامت_بخش
#روانپزشک #زوج_درمانگر
گروه روانپزشکی ویان

دکتر نینا سلامت بخش
نویسنده: دکتر نینا سلامت بخش
روان پزشک، روان درمان گر و هیپنو تراپیست

مشاهده سایر مطالب دکتر نینا سلامت بخش

 

گروه  تخصصی و فوق تخصصی روانپزشکی ویان
مطب دکتر سامرند سلیمی

مطب سعادت آباد

سعادت آباد. میدان کاج به سمت جنوب. اولین کوچه سمت راست(مقدس یا یازدهم).ورود با خودرو از خیابان پانزدهم . پ 3. و 302. ط 3
02122385679 - 02122385718

مطب میرداماد

میرداماد. میدان مادر. خیابان سنجابی (بهروز). کوچه یکم سمت راست. پ 8 . و 17. ط2
02122904886 - 02122904887


ساعت کاری

شنبه - پنجشنبه :  21-15